Víno, umění a meruňky: Krems an der Donau

Kulturní město Krems se ukazuje ze své nejkrásnější stránky – inspiruje ducha, hýčká oči a chuťové buňky a zve ke zklidnění mysli.

Je jedno, jestli přijedete sami, ve dvou nebo ve skupině: páté největší město Dolního Rakouska stojí vždy za návštěvu. Turistické stezky v přírodě, pozoruhodná umělecká scéna a samozřejmě spousta útulných vinných lokálů se postarají o to, že klidně přijedete častěji.

Kulturní zážitek a zážitková kultura na Dunaji

Krems láká každoročně na kulturní akce s hvězdným obsazením: světový hudební festival Glatt & Verkehrt a legendární donaufestival s výjimečným programem uměleckých vystoupení a hudby přispívají k šarmu v kosmopolitním duchu. Ohromující směsici tónů slibuje velikonoční festival Imago Dei, zatímco požitkový a kulturní festival Alles Marille in Krems je v mnoha kalendářích zaznamenám jako fixní bod. Jestliže se zrovna nekoná žádná kulturní akce, nabízí město přesto spoustu zajímavostí k vidění: na tzv. umělecké míli Kunstmeile Krems sídlí více než 20 kulturních zařízení, mezi nimi mimo jiné nová Zemská galerie Dolního Rakouska otevřená v roce 2019, Hala umění Krems s obměňujícími se výstavami současných umělců a jedinečné Muzeum karikatury, které naladí na veselou i přemýšlivou notu zároveň. Je na čase se na tento vrchol kultury konečně podívat.

Staré město se setkává s novými gurmánskými radostmi

Dráha císaře Františka Josefa nás sem z Vídně doveze za necelou hodinu. Svou návštěvou poctíme symbol Kremsu, kamennou bránu, a pak se vydáme po pěší zóně ulice Obere Landstraße. Hlavní osa starého města nás přivede ke kašně Simandlbrunnen. Kamenný muž prosící na kolenou svou ženu je symbolem všech mužů pod pantoflem, takzvaných Simandln – pojmenovaných podle určitého Simona Handla, který prý byl silně utiskován svou ženou. U nás se chováme demokratičtěji a jednohlasně se rozhodneme pro odbočku k hradu Gozzoburg, kde nedávno otevřeli velmi moderní restauraci Gozzo by Late. Z vyhlídkové terasy máme nádherný rozhled přes všechny střechy staré části města.

Okruh po dlažbě a za vínem

Grandiózní meruňkové moučníky a zmrzlinu jako dezert servíruje kavárna a cukrárna Konditorei Hagmann. Poté podnikneme v rámci bezplatné komentované prohlídky města procházku Kremsem na vytrávení. Také starou městskou část Stein si lze takto prozkoumat zdarma. Anebo můžeme vyčkat do večera a zúčastnit se záživné prohlídky města s ponocným. Jakmile pak v prodejně lidové kultury ukořistíme pár suvenýrů, chceme se dozvědět více o místním vínu. Zážitkový svět vína Sandgrube 13 wein.sinn nenechá žádnou otázku nezodpovězenou! Místní vinaři se mimochodem rádi setkávají v baru Weinstein, kde už jenom vinné lístky s typickým kalmukovém vzorem zprostředkují pocit domova.

Památka světového kulturního dědictví a špetka luxusu

Kdo by se chtěl v Kremsu ubytovat, prožije skutečná muka volby: Steigenberger s biocertifikovanou kuchyní a s obrovským luxusním SPA anebo vinařství Weingut Hutter, v ušlechtilém venkovském stylu a s venkovním bazénem uprostřed vinic? Do obou zařízení je možné se zastavit i jen na jídlo a kochat se nádherným výhledem. Skvěle si lze pochutnat také v hostinci Gasthaus Jell, kde se ve stoleté restauraci s borovicovým dřevem servírují klasické hostinské recepty s kreativní příchutí. Á propos stáří, tradice a dědictví: první etapa Stezky světového dědictví, která na nejkrásnějších turistických stezkách propojuje 13 obcí Wachau – památky UNESCO, vede přímo z Kremsu do Dürnsteinu. Nezapomenutelné výhledy jsou včetně! Už teď víme najisto: určitě přijedeme znovu.