Panorama města Wiener Neustadt, © Franz Zwickl

Stále v pohybu: Wiener Neustadt

Město Wiener Neustadt nadchne stejnou mírou milovníky kultury, flanéry a vyznavače kavárenského života a oslní výtečnou kuchyní.

Ať na toulkách uličkami vnitřního města, při putování po historických stezkách anebo při posezení v některé ze skvělých kaváren: ve Wiener Neustadt se snoubí krásné stránky života se vzpomínkami na ty uplynulé.

Procházky minulostí

Wiener Neustadt se nejlépe pozná během historické procházky městem, při které jsme navštívili symbol města hrad i včetně muzea. Nejvíce nás tam ohromil park Tereziánské vojenské akadamie a nádherná vodárenská věž. Během toulání se městem musíte vidět: impozantní Městské divadlo v bývalém kostele karmelitek, jehož repertoár sahá od dětských představení až po operety. Za vidění stojí také Městské muzeum Wiener Neustadt se stálou výstavou o historii města a dalšími obměňujícími se výstavami. Ideální je propojit tyto výlety s návštěvou nádherných kaváren města. A tady ještě nejrychlejší cesta z bodu A do bodu B: jednoduše naskočte na kolo, které si vypůjčíte z početných stojanů Next-Bike.

Centrum města  = nákupní promenáda

V okolí pozdně románské katedrály se v centru města Wiener Neustadt nacházejí na každém rohu nádherné kavárny a restaurace, které všechny do jedné stojí za návštěvu. Představíme vám několik našich oblíbenců, jež se dají ideálně kombinovat se shoppingem. Jedna z těch, která spojuje obojí požitek, je Leopold Café und Fashion. My jsme se do ležérního outfitu, super interiéru a šíleně dobré kávy doslova zamilovali! Po čtenářské vložce v přehledném knihkupectví Thiel si dopřejeme nesrovnatelně lahodnou zmrzlinu v Eis-Greissler z Bucklige Welt: naše redakce si oblíbila především šedý mák a jogurtovo-borůvkovou! Na večeři mám dva tipy: zavítejte buď do Hartig’s Heuriger am Dom, kde tradiční jídelníček nabízí klasiku hostinské kuchyně. Na jazyku se nám tady rozplývaly – pozor, tip! – lahodné pečené brambory plněné brokolicí. A další kulinářské večerní doporučení: zajděte si na menu o 5 chodech s názvem "Neues Backhaus" čili „Nová pekárna“ s doprovodem vína do oceněného lokálu Bernharda Grubera „Altes Backhaus“ čili „Stará pekárna“ (ano, správně!): standardní nabídka jídel oceněná kuchařskými čepicemi dostává každý druhý středeční večer nové motto, obohatí se ušlechtilými víny a gurmánská cesta může začít. My jsme prostě byli nadšeni! Den lze příjemně zakončit třeba v lokále Einhorn: při osmince dobrého vína nebo třetince piva (i točeného) si v idylicky osvětleném vnitřním dvoře osázeném oleandry můžete nádherně užívat života!

Oživené uličky, tržnice a pouliční umění

Abyste mohli autenticky zažít atmosféru malého města a kulinářské speciality typické pro Wiener Neustadt a okolí, doporučujeme navštívit tržnici Marienmarkt na náměstí Hauptplatz. Obyvatelé města tady nakupují maso, sýry, ovoce a zeleninu z nejbližšího okolí nebo si dopřejí menší občerstvení: například v podniku Würstl Boutique Wilzcek, který již od šedesátých let minulého století prakticky patří k inventáři náměstí. Vrcholnou kulturní událostí raného léta a hlavním lákadlem regionu je festival Straßen.Kunst.Festival Wiener Neustadt, jenž naplní uličky životem a přivede do města pestrou paletu dechberoucí hudby, artistů a akrobatů z celého světa! Od klášterního kostela k městskému divadlu: co zní jako příběh z filmu, je historie Městského divadla Wiener Neustadt. Divadlo bylo zřízeno v roce 1668 pro karmelitky, profanuje se v roce 1794 za Josefa II. Dnes je jeho 624 sedadel rezervováno pro divadelní fanoušky. Rozmanitý program sahá od dětských představení přes muzikály po kabaret a vyvolává nadšení nejen svým pestrým obsahem, ale současně i dobrou produkcí a herci zvučných jmen, pro něž je vystupování na místním pódiu ctí.