EuroVelo 9

Po EuroVelo 9 projedou cykloturisté celou spolkovou zemi a odhalí na trase různé tváře Dolního Rakouska.

EuroVelo 9 spojuje Baltské moře s Jaderským a na své trase protíná také Dolní Rakousko. Trasa vede z Břeclavi (hraniční přechod Reintal) do Vídně idylickým Weinviertelem a přechází do půvabné oblasti Thermenregion Wienerwald a následovně pokračuje do Vídeňských Alp, kde se nakonec z rekreačních cyklistů stanou při výstupu na Wechsel pokořitele vrcholů.

Napříč Dolním Rakouskem

Při své cestě ze severu prochází EuroVelo 9 Weinviertelem. Kolem sklepních uliček a vinohradů projíždíte rovinatou krajinou, kdy po návštěvě vinného lokálu můžete pohodlně přestoupit na vlak anebo si dopřát zastávku s přenocováním. Následovně se jižně od Vídně napojíte na Stezku termálních pramenu (Thermenradweg), kde pokračujete v podobně vinofilním duchu a s nádherným výhledem na mírné kopečky Vídeňského lesa. Ve Vídeňských Alpách jedete nejdříve po rovinatých úsecích, na které později navážou kopce masívu Bucklige Welt. Nejvyššího bodu na trase EuroVelo 9 dosáhnete na hoře Wechsel, která pilné cyklisty odmění grandiózním výhledem na „ráj výhledů“.

Požitek se pojí s výzvou

Od weinviertelské poklidnosti přes imperiální Vídeň do chutného kraje termálních lázní a zážitkového pohoří Bucklige Welt: trasa EuroVelo 9 si hýčká cykloturisty rozmanitými úseky. Zatímco ve vinařských regionech Weinviertel a Thermenregion Wienerwald převažuje požitek, nabízí cesta Vídeňskými Alpami skutečně ohromující zážitky. Ale nejenom kvůli úseku představujícím největší výzvu na trase, ale především kvůli nádhernému výhledu. Náš tip: návštěva vinného šenku „Heuriger“ ve Weinviertelu nebo v Thermenregion Wienerwald se vyplatí stejně jako krátké zastavení v kouzelném zámku Laxenburg nebo prohlídka města Wiener Neustadt.