Muzeum Arnulfa Rainera

Muzeum Arnulfa Rainera v Badenu u Vídně spojuje architektonický skvost s díly světoznámého současného umělce.

Kdysi býval Frauenbad prvním lázeňským domem na náměstí. Dnes je věnován badenskému malíři Arnulfu Rainerovi a jeho dílu. Před 10 lety zde bylo otevřeno muzeum zrekonstruované na nejvyšší technické a estetické úrovni, jehož snahou je poskytnout široké veřejnosti přehled o Rainerově díle.

Současné umění ve Frauenbadu

Na přání Arnulfa Rainera má muzeum velmi mezioborový charakter. Jeho vlastní současné umění je vždy konfrontováno s dílem jiných umělců. Muzeum Arnulfa Rainera je vnímáno také jako vitální místo soudobého rakouského umění a nabízí program akcí od literatury přes hudbu až po vystoupení, přednášky a umělecké akce, speciální tematické prohlídky jak prostřednictvím aktuálních výstav, tak také o architektuře muzea. Náš tip: skvělé noční prohlídky pro děti a mládež s Lucy Electric!

„REVUE" - 90 let Arnulfa Rainera, 10 let muzea

Výstava, která představuje tvůrčí fázi dobrých osmi desetiletí, zahrnuje surrealistické kresby z konce čtyřicátých let 20. století, rané centrální a vertikální výtvory a monochromatické přemalby padesátých let. Velké cykly „Face Farces“ a zkroucení, takzvané „Body Poses“, „Frauensprache“ (Řeč žen) a „Kunst über Kunst“ (Umění nad umění), stejně jako gestické malby rukama a prsty od šedesátých let. Součástí výstavy jsou rovněž přemalby přírodovědeckých a anatomických studií od poloviny osmdesátých let stejně jako kontemplativní kosmické a „zamlžené“ obrazy devadesátých let. Výstavu, kterou lze navštívit ještě do 13. dubna 2020, uzavírá Rainerovo pozdní dílo od roku 2000.