Muzeum Egona Schieleho v Tullnu

Speciálně zařízená místnost Schatzkammer (klenotnice) představuje originální díla umělce, rozhovory dobových svědků probouzejí pomocí rozšířené reality k životu scény ze světa Egona Schieleho.

Když Egon Schiele, jeden z nejdůležitějších průkopníků a představitelů vídeňské moderny, v roce 1918 umírá ve věku pouhých 28 let na španělskou chřipku, je mnohými považován za nejdůležitějšího rakouského umělce své doby. Při příležitosti jeho 130. výročí narození dne 12. června 2020 představí Muzeum Egona Schieleho na Donaulände v Tullnu v Schatzkammer  více než tucet originálních děl z takzvaného „akademického období“ (1906–1909).

Schieleho dětství v Tullnu

„Proti vůli poručníka Leopolda Czihazceka vybojuje matka Egona Schieleho přijetí teprve šestnáctiletého syna na Akademii výtvarných umění. Jeho talent zde byl sice rozpoznán, ale byl podporován pouze v duchu císařsko-královského učení. Skutečnost, že se zde Schiele nemohl cítit pochopen a že svou kariéru plánoval jako strůjce nového hnutí mladých umělců, tak zapadá do obrazu rebelujícího a mimořádně nadaného mladíka, který měl rozhodujícím způsobem formovat umění moderny,“ říká Christian Bauer, kvalifikovaný odborník a kurátor Schieleho výstavy.

Doba akademických studií

„Při příležitosti jeho 130. narozenin představujeme přesně tyto tři roky: od mladého Schieleho, který byl svou rodinou prezentován jako zázračné dítě, přes akademické vzdělání, až po emancipaci a odtržení se od ní. Tento příběh vyprávíme na stejném místě, kde započal nejen jeho život, ale také jeho umělecká kariéra, protože všechno začalo tenkrát, když kreslil vlaky ze střechy nádraží v Tullnu,“ pokračuje Bauer. Kromě Schatzkammer s originálními díly je opět i letos šest audiovizuálních zastávek pozvánkou na cestu světoznámého umělce do důležitých míst jeho života: do Tullnu, Klosterneuburgu, Neulengbachu, Kremsu, Mühlingu - a do období jeho studií na vídeňské akademii. V těchto instalacích lze slyšet původní hlasy jeho sester Melanie a Gerti Schieleových a švagrové Adele Harmsové. Instalace jsou založeny na rozhovorech, jež vedla doyenka zkoumající život a dílo Egona Schieleho Alessandra Comini jako mladá studentka v 60. letech minulého století a které návštěvníky zavedou na autentickou cestu časem do světa výjimečného umělce.