Muzeum vesnice Niedersulz

Vznik weinviertelského skanzenu Museumsdorf Niedersulz je úspěšným příběhem, který začal velkou vášní.

Již od dětství sbíral Josef Geissler, rodák z Niedersulzu, předměty z církevního a farmářského života regionu Weinviertel. Dnes je skanzen oblíbeným výletním cílem známým široko daleko za hranicemi Dolního Rakouska – a zároveň kouskem weinviertelské historie.

Začátek velké vášně

Josef Geissler, narozen v roce 1949 v Niedersulzu v rodině sedláka, sbíral od svých dětských let „staré harampádí“. Jeho záliba pro staré věci a církevní témata ho ovlivnila také při volbě povolání. Vyučil se malířem kostelů a v průběhu své profesní kariéry renovoval v Dolním Rakousku mnoho kostelů. Svou sběratelskou vášeň ale samozřejmě nepřerušil: v roce 1977 vystavil Geissler poprvé své nashromážděné cennosti v opuštěné budově základní školy v Niedersulzu, v takzvaném „Muzeu vesnice Weinviertelu“. Když se pak sbírka národopisných artefaktů rozrostla až nad rámec školy, obdržel Geissler od obce Sulz k dispozici pozemek o rozloze 5 ha rozkládající se podél potoka Sulzbach, na kterém pak v následujících letech vyrostlo Muzeum vesnice Niedersulz (Museumsdorf Niedersulz).

(Znovu) oživená historie vesnice

Od listopadu roku 1979 se začalo ustavičně pracovat na vybudování typické weinviertelské vesnice tak, jak vypadala kolem roku 1900: rekonstruují se obytné domy, dílny, stodoly, kaple, hostinec a škola, dokonce i celá sklepní ulička s vinotékou. V těchto autenticky zařízených objektech probíhají neustále tematické výstavy zaměřené na hliněné stavby, život sedláků, běžný den ve vesnici apod.  Zprostředkovatelé kultury vyprávějí o životě prostých kovářů, ševců, kolářů a dalších řemeslníků, o jejich často těžkých životních poměrech a o dávných řemeslnických technikách. Rekonstrukcí rovněž prošly zahrady z dřívější doby.     Nově se založily bylinková a zeleninová zahrádka i školní zahrada. V areálu skanzenu již mezitím opět roste přes 600 ovocných stromů zastoupených více než 400 různými odrůdami, především jsou to staré místní odrůdy jabloní a hrušní, které se v době sklizně mohou i ochutnávat. Mimochodem: Josef Geissler je od začátku roku 2011 v důchodu a samozřejmě se i nadále věnuje svému životnímu dílu: momentálně opravě fary v Niedersulzu, kde také prezentuje svou rozsáhlou sbírku církevních objektů.