Na sluneční střeše Traisentalu

Na vrchol požitků se dostanete v oblasti Traisental, neboť na kopcích kolem městeček Lilienfeld a Türnitz čekají výtečné pochoutky a nezapomenutelné túry.

Lilienfeld a Türnitz od sebe dělí pouhých 15 minut cesty autem a vyznačují se idylickými chatami s nezapomenutelnými výhledy, které je nejlépe si vychutnat s domácími pochoutkami. Kde najdete ty nejlepší lahůdky a výhledy v nadmořské výšce nad 1 000 m, se dozvíte tady.

Lilienfeld: Putování od chaty k chatě je vždy výhrou

Lilienfeld v oblasti Traisental jsou nejenom „zelené plíce“ Dolního Rakouska, ale také jeden z nejoblíbenějších cílů horského léta. Ve vzdálenosti 30 minut autem začíná v Soistalu hned turistická stezka k chatě Otto-Kandler-Haus na Hohensteinu přímo pod vrcholovým křížem. Po 3 hodinách pochodu se odměníme na velkolepé terase studeným střikem z dřínkové šťávy a domácí stravou, než se začneme na okružní trase vracet zase zpátky (mimochodem: výstup je možný také přes Schrambach!)
Náš tip: Zůstaňte přes noc na vrcholu, protože s trochou štěstí můžete pozorovat za soumraku i kozorožce. Další tip na túru vede na Muckenkogel, sluneční střechu Lilienfeldu, kde i při silné mlze v údolí svítí sluníčko. Tentokrát se rozhodneme pro dlouhý výstup od dolní stanice lanovky, protože takto můžeme cestou obdivovat Velký a Malý vodopád a po chutném moučníku v chatě Lilienfelder Hütte se konečně dostáváme k horní stanici lanovky na Muckenkogel. Kdo má raději pohodlí, může nasednout v údolí na sedačku a vyjede přímo k našemu vyhlídkovému tipu: houpačka Mostviertelschaukel  v nadmořské výšce nad 1 000 m s jedinečným výhledem na krajinu. Po návratu do údolí se můžete také výborně najíst v Lilienfeldu. Při vzpomínce na vařený „Tafelspitz“ v restauraci Leopold a opečené knedlíky ve stinné zahrádce hostince Gasthof Ebner dostaneme hned chuť na další túru …

Türnitz: turistické dny s akcí a vyhlídkami

Jméno je slovanského původu a znamená odlehlé místo. Dnes už naštěstí Türnitz není tak těžce přístupný, proto jsme si vzali přesněji pod lupu chatu Eibl Teichhütte a stezku, která k ní vede. Než se pustíme do kratšího výstupu v délce 1,5 hodiny, dáme si ještě razantní jízdu na EIBL-Jet – a tuto bobovou dráhu otevřenou za každého počasí můžeme jen doporučit. Pak vyrážíme pohodlnou cestou od dvora Charolaishof (Mariazellerstrasse 59) a po lesní cestě s nádherným výhledem se dostáváme k chatě Eibl Teichhütte u kříže vrcholu Eibl. Ještě dlouho v paměti nám zůstávají dobroty z vlastního ekologického zemědělství.
Děti mluví ještě dnes o velkém dětském hřišti se zoo koutkem. Náš tip: naplánujte si tady nocleh, neboť určitě budete chtít zůstat! O trochu náročnější, ale neméně pěkný je turistický okruh Türnitzer Alpen Rundwanderung Eisenstein v délce 14 km, který se zvládne za 4,5 hodiny. Našim tipem na občerstvení je chata Julius-Seitner-Hütte, kde si vás budou gurmánsky hýčkat. Příjemná zpráva pro majitele psů: také čtyřnozí přátelé tady najdou po nahlášení předem své místečko ke spaní. Co byste si za žádných okolností neměli nechat ujít, je Sokolí soutěska Falkenschlucht: Soutěsku s  příkrými skalními stěnami lze projít za 30 minut a leží přímo vedle tajného tipu: přírodní památky - jeskyně „Innerebengrotte“,  kde se naskýtá ohromující pohled na pramen vody vrhající se do hloubky ze 4 metrové výšky.

Doporučení a tipy:

Otto Kandler Haus am Hohenstein, © Alpenverein St. Pölten, Lang

Hohenstein

11,02 km / 816 Hm / 5:30 h / středně těžká

Aussichtsreiche Rundwanderung auf den Gipfel des Hohensteins…

Číst dále