Rax, © Niederösterreich Werbung/ Metjukrejza

Horské zážitky v Dolním Rakousku

Adrenalin a relaxace v jednom

Svět dolnorakouských hor: od adrenalinových po pohodové, od mírných po divoké, od dynamických po klidné. Protože kdo chce vystoupit na hory, musí projít i údolím.

Zážitek z hor je pro každého jiný. Někteří lidé rádi jezdí do kopce, jiní z kopce. Někteří chtějí najít sami sebe, jiní chtějí překonat sami sebe. Někteří hledají zážitky v přírodě, krásné výhledy a chutné jídlo, jiní akci, zábavu a živou hudbu a další od všeho trochu. Někteří přicházejí s dětmi a psy, jiní ve dvojicích, s přáteli nebo sami.

Všechna tato různá uskupení lidí a jejich požadavky nacházejí v horách Dolního Rakouska příjemný dočasný domov. Nabízejí širokou škálu zážitků od adrenalinových po pohodové, od mírných po divoké, od dynamických po klidné. Protože kdo chce vystoupit na hory, musí projít i údolím. Horu netvoří jen její vrchol, ale také cesta k němu.

Zde najdete přehled toho, co nabízejí horské oblasti v regionu Mostviertel a Vídeňské Alpy na jaře, v létě a na podzim. Uprostřed luk, chat a vrcholových křížů můžete načerpat ztracenou energii. Takže: zhluboka se nadechněte a vydejte se do hor v Dolním Rakousku!

Když se vyráží do hor …

Křišťálově čistá voda v soutěskách Ötscheru, © Fred Lindmoser

Modrá jezera, průzračné řeky!

Číst dále
Pěší turistika na vídeňském alpském oblouku, © Wiener Alpen/Fülöp&Kremsl

Cesta po vídeňském alpském oblouku

Číst dále
Hochkar, © Robert Herbst

Hory a vrcholy

Číst dále
Horská túra s průvodcem Schneeberg, © Wiener Alpen/Martin Fülöp

Vysokohorská turistika v Dolním Rakousku

Číst dále
ŽIVOT NA HORÁCH, © Daniel Gollner

Život na horách

Číst dále
Čerstvý horský vzduch pro malé dobrodruhy, © Robert Herbst

Rodinná dovolená na horách

Číst dále
Trailrunning, Mirafall, © Gerald Demolsky

Přes soutěsky až k vodopádům

Číst dále
Pohled z chaty, © Romeo Felsenreich

Horské chaty a salaše

Číst dále
Spousta cest vede do dolnorakouských hor. Ty nejkrásnější najdete zde.

Krátká dovolená na horách

Kde přespat? Která cesta je nejlepší? Máte raději akční a zábavnou dovolenou nebo raději relaxujete ve wellness? Zkombinovat obojí, v Dolním Rakousku to není žádný problém. Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek naleznete zde.

10 vysokohorských tras Dolního Rakouska

Vystoupali jsme na vrcholy s nejkrásnějšími vyhlídkami v Dolním Rakousku a sestavili pro vás přehled těch nejnáročnějších túr.

Annaberger Haus, © Karl Schachinger

Annaberg – Tirolerkogel – Eibl – Türnitz

Na horské túře dlouhé téměř 14,5 kilometrů čekají neskutečné výhledy na okolní kopce. Během jasných podzimních dnů je možné dohlédnout dokonce až do Wachau a Gesäuse! Trasa začíná v Annabergu, vede na Tirolerkogel k chatě Annaberger Haus a dále přes Eibl do Türnitzu. Zpátky do Annabergu lze dojet autobusem společnosti Postbus.

Číst dále
Fischerhütte, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Schneeberg – Nandlgrat

Téměř 14 kilometrů dlouhá, náročná horská túra na Schneeberg vyžaduje velmi dobrou kondici a koordinaci a vede zkušené trekaře podél vysokých skalních věží a srázů na takzvaném Nandlgratu nahoru na vrchol. Sílu pro sestup dolů lze načerpat z okouzlující krajiny u chat Fischerhütte nebo Edelweißhütte.

Číst dále
Obersee, © Rene Jagersberger

Panoramatická trasa Ybbstalerhütte – Dürrenstein – Seetal

Na téměř 22 kilometrů dlouhou dvoudenní túru na Dürrenstein ve výšce 1 878 metrů s noclehem v chatě Ybbstalerhütte by si turisté měli vzít v každém případě s sebou i dobrou kondici. Cesta vede příkopy připomínajícími prales, kolem pólu chladu střední Evropy, přes kosodřevinová pole, pestré stepní louky a podél nejkrásnějších jezer údolí Ybbstal.

Číst dále
Ötscher, Rauher Kamm, © Niederösterreich-Werbung/Michael Liebert

Na Ötscher přes Rauher Kamm

Klasik mezi horskými túrami v Mostviertelu vede na přibližně 13 kilometrech přes hřeben Rauher Kamm na vrchol Ötscher dosahující nadmořské výšky 1 893 m. Na tento velmi náročný výstup na Ötscher by se měli vydat jen velmi zdatní a zkušení vysokohorští turisté znalí lezení, a to za suchého a stabilního počasí, poněvadž značená trasa vede bez jištění přes lezecké pasáže.

Číst dále
Léto v horách na Raxu, © Niederösterreich-Werbung/Robert Herbst

Od hotelu Knappenhof k chatě Ottohaus na Raxu

Pěší túra v délce téměř 4,5 kilometrů vede po stezce Törlweg k chatě Ottohaus. Horská chata z roku 1893 nabízí nádherný výhled na alpskou zahradu Rax o rozloze 4 000 metrů čtverečních a stala se také inspirací pro Sigmunda Freuda během jeho letního pobytu. Jestlipak už tenkrát byla v nabídce legendární dřevorubecká pečínka? Tu musíte bezpodmínečně ochutnat!

Číst dále
Eldorado pro turisty, © Veronika Marx

Přes Marienseer Schwaig k chatě Wetterkoglerhaus

3,5 kilometrů dlouhá cesta, která je vhodná pro celou rodinu, vede od biotopu v Mariensee přes pastviny Marienseer Schwaig k chatě Wetterkoglerhaus. Útulná horská chata Wetterkoglerhaus v nadmořské výšce 1 743 leží na nejvyšším bodě pohoří Wechsel, na masivu Hochwechsel, a nabízí proto ohromující výhled na region Wechselland.

Číst dále
Vyhlídka Skywalk Hohe Wand, © Naturparke Niederösterreich/Robert Herbst

Na vrchol Große Kanzel na Hohe Wand

Přibližně 3 kilometry dlouhý výstup na Große Kanzel vhodný i pro rodiny s dětmi začíná uprostřed lesa u penzionu Toni Seiser v Höfleinu. Cesta prochází horskými lesy po stezce Grafenbergsteig k chatám Wilhelm-Eichert-Hütte, Turmsteighütte a Hubertushaus. Tip horolezců: vrchol Große Kanzel je dostupný také po dvou ferratách (Springlessteig a Wagnersteig).

Číst dále
Vogelbergsteig Wachau, © photography.pfeffel.at

Vogelbergsteig v Dürnsteinu

Rozmanitá, z části strmá cesta po stezce Vogelbergsteig k chatě Fesslhütte a k historické zřícenině Dürnstein patří k nejkrásnějším turistickým trasám ve Wachau, památce UNESCO. Ohromující výhledy na Dunaj a Dürnstein a vůbec okolní krajinu jsou skutečnou pastvou pro oči turistů během jejich výšlapu.

Číst dále
Sonnwendstein, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Od Maria Schutz k chatě Pollereshütte na Sonnwendsteinu

Pěší túra v délce 3,6 kilometrů od poutního místa Maria Schutz (Panny Marie Ochranitelky) vede po lesní cestě a dále přes severní stranu kopce Sonnwendstein po úzké příkré stezce Gebirgsjägersteig k chatě Pollereshütte. Hladoví trekaři se tady nechají hýčkat pochoutkami, jako je třeba Blunzengröstl nebo Pinzgauer Kaspressknödel. Na vrcholu v nadmořské výšce 1 523 metrů se nabízejí úchvatné výhledy na vídeňský alpský oblouk.

Číst dále
Túra na vysokohorský Hocheck, © Christian Handl

Z Kaumbergu na horský vrchol Hocheck

Pěší túra v délce něco přes 15 kilometrů vedoucí z Kaumbergu na Hocheck (1 037 m), nejvýchodnější tisícovku dolnorakouského alpského podhůří, je z hlediska kondice náročná horská túra vzdálená jen pouhou hodinu autem z Vídně. V cíli se turisté dočkají odměny v podobě nádherného výhledu z rozhledny Meyringwarte na vrcholu hory Hocheck.

Číst dále

Přehled všech horských túr

Filtrovat výsledky
Charakteristika výletu
Obtížnost

Hory a vrcholy na mapě

Filtrovat výsledky
Region
To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings

12 tajných tipů na léto v horách

Eibl Teichhütte, © Familie Tröstl

Štěstí v neštěstí

Nejdříve nefungoval vlek, pak se přece jen podařilo chatu Eibl Teichhütte renovovat – a potom udeřil žhář. Idylická chata opravdu neměla žádný lehký začátek. Za to je ale dnes oblíbenější, než kdykoliv dříve!

Číst dále
Elisabethkircherl, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Zář císařovny Sissi

Na Hochschneebergu trůní Alžbětin kostel, který byl postaven na památku zavražděné císařovny Sissi. Kostel byl postaven těsně u propasti, proto ještě dnes – zcela ve stylu císařovny Sissi – září do neuvěřitelné dálky a okamžitě padne do oka.

Číst dále
Naturfreundehaus Knofeleben, © Wiener Alpen/Bene Croy

Na císařských cestách

Na letní pobyt a během lovu pobýval císař často v apartmánu v hotelu Thalhof in Reichenau vzdáleného jen několik kroků od Eng. Když se vydáte po jeho cestách divoce romantickou soutěskou, dojdete na Kofeleben, kde kdysi stávala císařská lovecká chata – dnes tam zve k odpočinku chata Naturfreundehaus Knofeleben.

Číst dále
Divočina Dürrenstein, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Největší prales střední Evropy

Opravdu: největší pozůstatky pralesa ve střední Evropě se nacházejí v Mostviertelu, přesněji řečeno v srdci divočiny Wildnisgebiet Dürrenstein. Nejpřísněji chráněná přírodní rezervace Rakouska, prales Rothwald, neviděl od poslední doby ledové sekeru ani motorovou pilu.

Číst dále
Naturpark Hohe Wand, © Wiener Alpen/Franz Zwickl

Kozorožci na Hohe Wand?

Ačkoliv by se tady vlastně vůbec neměli vyskytovat, našli zde svůj domov: Kozorožci na stolové hoře Hohe Wand již mezitím patří k místnímu koloritu stejně jako příkré skály a stali se vedle výhledu oblíbeným fotomotivem pro horolezce a turisty. Náš tip: nejlepší výhled je z vyhlídky Skywalk Hohe Wand.

Číst dále
Ötscher, mýtická hora, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Hora plná pověstí

Hora Ötscher byla a je fascinující. Není divu, že je opředena tolika pověstmi. Jako například ta o „Wetterloch“ (jeskyně počasí), která dokáže přivolat bouři a špatné počasí, anebo „Taubenloch“ (holubí jeskyně), v které nehnízdí ani tak holubi, jako spíše ztracené duše. Stará hora zná 1 000 historek. Je na čase, se vydat po stopách aspoň některých.

Číst dále
Horské nádraží Hochschneeberg, © Wiener Alpen in Niederösterreich/Franz Zwickl

Nejvyšší nádraží

Na Hochschneebergu se nachází nejvýše položené nádraží Rakouska. A jakoby to ještě nestačilo, na horském nádraží Hochschneeberg je dokonce umístěna integrovaná galerie s díly puchbergského malíře VOKA.

Číst dále
Elektrárna Stierwaschboden, © Mostviertel Tourismus/weinfranz.at

Průkopnický duch pod proudem

Elektrárna Wienerbruck am Stierwachboden, postavená v letech 1907-1911, je jednou z nejstarších elektráren EVN a dodává elektřinu pro Mariazellerbahn a vyrábí tak proud pro jednu z prvních elektrifikovaných železničních tratí Rakousko-Uherska.

Číst dále
Vyhlídka Skytour Hochkar, © Rene Jagersberger

100 vrcholů na jednom obrázku

Na nejvyšší vyhlídkové plošině Dolního Rakouska, Skytour 360° na Hochkaru, vám bude nejen Mostviertel, ale i zbytek světa ležet u nohou. Při optimální viditelnosti se pokocháte pohledem na panorama složené ze 100 vrcholů s výškou přes 2 000 m n.m.

Číst dále
Podzemní svět zázraků v krápníkové jeskyni Ötscher, © Melanie Karas

Madona v Mostviertelu

Jak se Madona, plameňák nebo sloní ucho dostane dovnitř jeskyně? Nechala je tam vyrůst příroda, vždyť nakonec se jedná o krápníkovou jeskyni Ötscher, kterou je možné s jejími jedinečnými skalními útvary prozkoumat během napínavé 45minutové prohlídky.

Číst dále
Pastviny na hoře Wechsel se nazývají Schwaigen., © Wiener Alpen in Niederösterreich/Michael Reidinger

Na hoře Wechsel nejsou pastviny

Wechsel, hora na hranici mezi Štýrskem a Dolním Rakouskem, nezná pastviny. Zde se jim říká Schwaigen a kdo je prozkoumá, narazí na spoustu sakrálních hraničních kamenů, jako „Černý Pánbůh“ nebo „Kamenný kříž“.

Číst dále