Zážitková cesta světovým kulturním dědictvím

Tentokrát jsme se „prochutnávali“ kulinářskými lahůdkami v oblasti kolem Kreuzbergu.

První horská železnice na světě se vine nádherným krajem Vídeňských Alp v Dolním Rakousku a dnes je již dlouhodobě zapsána do historie jako památka světového kulturního dědictví. Teď už moc dobře chápeme, proč byla postavena právě tady.

To nám chutná: naše gurmánské tipy

Kdo už byl někdy ve Vídeňských Alpách v Dolním Rakousku hostem, ví, že nejenom výhled je tady fantastický. Také mnohý jídelní lístek dopřeje každému gurmánovi nezapomenutelné okamžiky, nám je poskytl hotel a restaurace Looshaus am Kreuzberg. Již 5 desetiletí si rodinný podnik získává svými sezónními regionálními pochoutkami srdce svých hostů a je cílem mnoha turistických tras. Kdo by si chtěl požitek tady prodloužit, tomu doporučujeme přenocovat v některém z jednoduše ale útulně zařízených pokojů. Také na Kreuzbergu se v nadmořské výšce 1 089 m nachází chata Speckbacherhütte, v které vás očekává prvotřídní regionální domácí kuchyně s nabídkou od jeleního guláše přes vepřovou pečínku se zelím až po knedlíky. V květnu zde také rozkvétá do plné krásy nejstarší rododendron Evropy. Náš tip na moučník: lahodný makový dort! Na sousedním Breitensteinu se rozkládá statek Althammerhof Schneidhofer. Tento moštový „Heuriger“ nás nadchnul svými výrobky z ovčího sýra a vynikajícím dezertem, který bychom si objednávali pořád dokola: ovčí sýr se skořicí a medem. To musíte ochutnat!

Neminout: naše tipy na odbočení

Ve Vídeňských Alpách byste si v každém případě měli udělat zastávku v kavárně a cukrárně Reichenauer Zwieback- & Cafe-Konditorei Alber a vyzkoušet tam pravé sušenky „Reichenauer Biscuitzwieback“. Sladká příchuť se změní na hořkou v Payerbachu, kde jsme si v pivovaru připili na naši zážitkovou túru několika lahodnými pivy Raxbräu.  A když už budete v ráji výhledů, musíte si dopřát návštěvu Výhledu za 20 šilinků, známém ze staré bankovky. K vyhlídce se dostanete po turistické stezce „Bahnwanderweg“ vedoucí po stopách památky UNESCO – železnice Semmering. Náš tip: prohlížečem Wiener Alpen Viewer spatříte na vyhlídce krajinu ze zcela nové perspektivy, která před vámi otevře také Vinodukt. Vinotéka ve starém viaduktu železnice Semmering nadchne návštěvníky nejlepšími víny z oblasti od Vídně po Triest.  Naši absolutní oblíbenci: osminka „Payerbacher Gurgelkratzer“ nebo „Payerbacher Lauser“.

Pohádková krása: naše tajné tipy

Máte chuť na moderní cestu časem? Pak budete v historické vile Villa Antoinette zcela správně. Zde se propojuje tradice s modernou a exkluzivita s útulností. Výsledek: vlastní svět, který si při přenocování naprosto vychutnáte. Kuchyni oceněnou kuchařskými čepicemi a domácí prostředí najdete ve výborném hotelu Knappenhof, kde Dieter Breitenecke kulinářsky hýčká své hosty regionálními a sezónními pokrmy. Nejvyšší prioritou jste tady vy. A vaše individuální přání.

Mapa

Doporučení a tipy: