Když zrají žluté mirabelky: požitkářský podzim ve Waldviertelu

Jaké vynikající plody se již po staletí kultivují ve Waldviertelu a jak chutnají, se můžete dočíst zde. Anebo je prostě ochutnejte sami.

Když se kolem soutěsky Ysperklamm začíná zbarvovat listí, ukáže se typické znamení regionu, sladká mirabelka, v plném rozkvětu. Kde můžete ochutnat rafinované pochoutky z mirabelek – a co dalšího si ve Waldviertelu můžete ještě vychutnat, se dočtete tady.

Mirabelky: naše gurmánské tipy

Pokud ještě neznáte mirabelku, měli byste to urychleně dohnat. Tato stará odrůda ovoce má zcela jedinečnou sladkou chuť. Když bychom ji měli pojmenovat ve spisovné němčině, tak pak asi jako žlutou malou švestku. Jak dobře chutná, o tom ví své Hans Krenn z restaurace Landgasthof Peilsteinblick, který ji zpracovává ve svých domácích specialitách a v inovativní palírně, kde se pálí také hruškovice z císařských hrušek a gin z křenu. Rodinný hostinec je kromě toho ideálním výchozím bodem pro výlety, např. na pěší túru po Stezce druidů (Druidenweg) k mystickým kamenům z dob Keltů. Pstruhy z vlastního rybníka si vychutnáte v hostinci Forellenhof Yspertal. A vepřovou pečínku, makové pokrmy a knedlíky … Rádi bychom si bývali objednali celý jídelní lístek od shora až dolů. Dezert jsme si pak dali na statku Willis Bauerhof – a mirabelkový dárkový koš k tomu. Náš tip na moučník: určitě musíte ochutnat mirabelkové řezy paní šéfové!

Mirabelky a soutěska: náš tip na výrobce a turistiku

Mirabelce se také upsala spousta výrobců. K nim patří například Destilerie Rogner, která mirabelky zušlechťuje v ovocný gin. Dále doporučujeme túru soutěskou Ysperklamm, kde se říčka Ysper v podobě mnoha malých a velkých vodopádů vrhá do hloubky z výšky téměř 300 metrů. Průzračná voda je ideálním osvěžením na cestě a doprovází turisty přes početné výstupy po kamenných a dřevěných schodech, přes malé můstky a zajištěné přechody. Ohromily nás také obří žulové kameny porostlé mechem, jež se na trase neustále vynořují. Náš tip: vašeho pejska vezměte s sebou. Bude se mu (nebo jí) to líbit!

Pálenka a spaní: naše tajné tipy

Když se na akci Kriecherl brennt pálí mirabelky, neměli byste chybět. 15. října slaví totiž destilerie den otevřených palíren a zvou na štamprli. Proto také hned náš tip na přespání: nádherné pokoje v hotelu Schreiners – das Waldviertelhaus. Ohromná zahrada s koupacím jezírkem vás nadchne po celé čáře a kulinářsky vás tady budou hýčkat masem z vlastního řeznictví. Už se těšíme na příště!

Doporučení a tipy:

Mapa