Iron Curtain Trail (EuroVelo 13)

Cyklostezka Iron Curtain Trail kopírující hranici s Českou republikou je napínavou cestou do minulosti.

Cesta do minulosti. To je 200 km dlouhý a většinou rovinatý dolnorakouský úsek trasy EuroVelo 13, jejíž celková délka se rozpíná od Finska až po Černé moře. V Rakousku se cyklostezka vydává po stopách železné opony, kdy se ze zeleného Waldviertelu klikatí až do chutného Weinviertelu a při tom střídavě protíná hranici  s Českou republikou. Kromě nejsevernější viničné trati Rakouska v Litschau, vřesoviště ve Schremsu a vinic kolem Retzu má trasa připravené ještě další lákadla, která svádějí k sestoupení z kola.

Od přírodního parku do vinného sklepa

Cyklostezka železné opony (Iron Curtain Trail) unese cyklisty do dávno zapomenutých časů a kultur. Ve Waldviertelu vede kolem přírodního parku Blockheide s hustými lesy, širokými loukami a fascinujícími mohutnými balvany, jimž se dodnes přisuzují magické síly. Dále směrem na východ ve Weinviertelu narazí cykloturisté na kopcovité vinice a romantické sklepní uličky.
Náš tip: navštivte Zážitkový sklep v Retzu, největší historický vinný sklep ve střední Evropě.

Historie, příroda a kulinářství

Waldviertel a Weinviertel mají pro cyklisty nachystané různé pochoutky, od Mohnzelten (sladké taštičky z bramborového těsta s makovou náplní) po sladký weinviertelský vinný koláč a od pivovarů po vinné sklípky. Výjimečnou podívanou je národní park Thayatal, jenž je dokonce součástí trasy. Vzbuzuje nadšení svými příkrými skalními stěnami a pestrými loukami a s trochou štěstí zahlédnete i některou z divokých koček. Kromě kulinářských a přírodních skvostů propojuje trasa Iron Curtain Trail také spoustu památníků, pamětních míst a muzeí, jež připomínají historii rozdělené Evropy. Rozmanitá, napínavá a především zajímavá trasa zde čeká na cyklisty milující požitek a kulturu, kteří by bezpodmínečně měli navštívit Muzeum piva (Biermuseum) v Laa an der Thaya a přírodní památku Prašnou bránu na Tümpelwiese v Marcheggu.