Šulánky s mákem

Michael Kolm z restaurace Bärenhof s námi sdílí svůj recept na tradiční waldviertelské šulánky s mákem.

Ačkoliv ta malá černá semínka chutnají skvěle v pikantní i ve sladké úpravě, je jedno jídlo, které znají naprosto všichni – originální waldviertelské šulánky s mákem. Michael Kolm z restaurace Bärenhof v Arbesbachu připravuje tuto sladkou klasiku pohostinské kultury podle starého receptu. Dělali jste již někdy bramborové šišky ve waldviertelské úpravě?

Šedý mák je waldviertelskou Specialitou s velkým S. Má lahodnou a jemnou chuť – což chutná především jazýčkům mlsajícím sladké. „Hledící mák“, jak se také máku říká kvůli jeho otevřené makovici s korunkou, je skutečným pokušením – ale ne kvůli jeho omamným složkám.  Morfin, alkaloid opia obsažený ve šťávě z máku s uspávajícími účinky a vzbuzující závislost, se již v máku pěstovaném v našich zeměpisných šířkách dávno nevyskytuje. Pochybnosti o zdraví při požívání máku jsou proto absolutně neodůvodněné. Zcela naopak má mák jako léčivá rostlina zklidňující účinek a dokáže mírnit bolest. Michael Kolm z restaurace Bärenhof s námi dnes uvaří pokrm blahodárný pro naše zdraví.

Recept:

Nejdříve si na těsto připravíme waldviertelské brambory, které okrájíme a uvaříme na skus. Po uvaření brambory scedíme, dáme zpět do hrnce a vsypeme na ně směs žitné a pšeničné mouky. Celé i s hrncem vložíme do trouby a při 160°C „opečeme“. Po 10 minutách v troubě vyndáme, ke směsi přidáme ještě lžíci moučkového cukru a uhněteme homogenní těsto. Kousíčky brambor jsou v tomto tradičním receptu naprosto povoleny.

Mák s máslem: rozpustíme máslo, vmícháme moučkový cukr a šedý mák a necháme při nízké teplotě stát na sporáku.

Mezitím tvarujeme šulánky, které se pak vaří ne ve slané, ale ve sladké vodě. Trocha moučkového cukru ve vodě dodá šulánkům nasládlou příchuť. A Michael Kolm má pro nás ještě další tip: plastovou stěrkou uvolníme šulánky ze dna hrnce, aby se nepřichytily. Šulánky jsou hotové, jakmile vyplavou na povrch. Poté se mohou přendat do směsi máku s cukrem, promíchat a servírovat na talíř. Na tomto místě nám Michael Kolm prozradí ještě svou tajnou surovinu: makové šulánky servíruje nejen posypané moučkovým cukrem, ale také s trochou medu. Jak to asi jen chutná? Nejlépe je si to vyzkoušet …

Suroviny:

  • 500 g waldviertelských brambor
  • 200 g žitné mouky
  • 60 g pšeničné mouky
  • 100 g cukru moučka
  • 100 g másla
  • 200 g waldviertelského šedého máku
  • 1 lžíce medu