Waldviertel u makové vesnice Armschlagu, © Niederösterreich-Werbung/ M. Liebert

Waldviertelská maková pole a bylinkové zahrádky

Zelený Waldviertel se v letních měsících zbarví do pestrých barev! Cesty totiž olemují maková pole a kvetoucí bylinkové zahrádky.

Waldviertel chutná po oříškovém máku a nádherně voňavých bylinkách. Kde se nacházejí ty nejlepší a kam je možné se na severu Dolního Rakouska zajít vykoupat, se dočtete tady.

Kde je domov máku
Makový hostinský Mohnwirt Neuwiesinger z Armschlagu se zcela a naplno upsal přípravě lahodných makových specialit, jako jsou Mohnzelten (taštičky z bramborového těsta se sladkou makovou náplní), štrúdl, knedlíky a šišky až po zmrzlinu a koblihy. Ale nejenom makový hostinský je blázen do šedého máku, jak ukazuje sbírka mlýnků na mák, nýbrž celá vesnice Armschlag žije těmito malinkými zrníčky.  Vrcholem každého roku je neděle Mohnblütensonntag s obří pánví plnou šišek s mákem a s jízdou traktorem, tzv. makovým expresem, přes maková pole. Malý tip pro turisty: prozkoumejte stále zelený Waldviertel po stezce makového štrúdlu Mohnstrudelweg. A dopřejte si odbočku k makovému statku Mohnhof Gressl a ochutnejte pesto z makového oleje, které vlastnoručně vyrábí tento rodinný podnik z Ottenschlagu.

Waldviertelská bylinková zahrádka
Vyznavači čaje je znají a milují: bylinkové čaje Sonnentor, které můžete ochutnat a koupit v zážitkovém světě ve Sprögnitz. Náš tip: podnikněte bylinkovou pěší túru (přívětivou pro děti!) a objevte bylinkovou rozmanitost Waldviertelu.

Vychutnejte si správně Waldviertel: naše tajné tipy
Waldviertelská kuchyně je známa svými knedlíky. Proto jsme navštívili „knedlíkové machry z Waldviertelu“, hostinec Wirtshaus im Demutsgraben u Zwettlu, ochutnali a rozhodně doporučujeme dále. Je úplně jedno, jestli originální pivní knedlíky z Zwettlu nebo bramborové knedlíky plněné husím masem, tzv. Ganslknödel, my jsme se zamilovali úplně do všech. Pro vytrávení je dobré se pak přesunout ke chladným Kampským jezerům Ottenstein, Dobra a Thurnberg, která jsou v horkých letních dnech příjemně osvěžující. Jezero Ottenstein se mimochodem nejlépe poznává při poklidné jízdě na loďce.  Náš tip: poctěte příležitostně svou návštěvou zříceninu Lichtenfels a dopřejte si relaxaci v idylických zálivech. Další vodní hříčkou přírody tohoto regionu jsou vodopády Lohnbachfall nedaleko Arbesbachu. Voda se obdivuhodným způsobem vrhá do hlubin mechově zelených roklin, zatímco její šumění zve k odpočinku.

Další informace o waldviertelském máku.

Doporučení a tipy:

Mapa