Schallaburg

Od 28. března do 8. listopadu 2020 vás Schallaburg zavede na cestu od Černého moře až do Schallaburgu.

V roce 2020 budou prostorami zámku Schallaburg šumět vlny Dunaje. Výstava „DONAU – Menschen, Schätze & Kulturen“ (DUNAJ – lidé, poklady a kultury) vás zve na cestu proti proudu od delty Dunaje až do Schallaburgu.

Před miliony let si Dunaj razil cestu od svého pramene, soutoku řek Brigach a Breg poblíž Donaueschingen v Německu, až do Černého moře a dnes je druhou nejdelší řekou v Evropě.

Proti proudu!

Výstava „DONAU – Menschen, Schätze & Kulturen“ (DUNAJ - lidé, poklady a kultury) začíná kilometrem 0, v místě Sulina v rumunské deltě Dunaje. Cesta pokračuje od Černého moře úzkými soutěskami Železných vrat, kolem maďarských nížin přes Wachau až do Schallaburgu. Cestou se odkrývá spousta příběhů a povídek. Ať už je to dramatický konec potopeného ostrova Ada Kale nebo tajemné stopy neolitické vyspělé kultury na srbském břehu Dunaje; ať už se jedná o boje prince Evžena proti Osmanům nebo o osud dunajských Švábů. Výstava přitom zkoumá tajemství maďarské rybí polévky, stejně jako mýtus krásného modrého Dunaje. Setkání s lidmi, portréty působivých krajin a exponáty z podunajských zemí, z nichž většina ještě nikdy nebyla v Rakousku vystavena, přitom splývají v barevnou mozaiku, která činí charakter Podunají dodnes tak fascinujícím; protože žádná jiná řeka na světě nespojuje tolik různých zemí, jazyků a mentalit jako právě Dunaj.