Zámky Hof a Niederweiden

Zámky Hof a Niederweiden představí v roce 2020 výstavu „Sisi – Mensch & Majestät“ (Sisi – člověk a majestát) a „Sisi's Sohn Rudolf“ ( Rudolf – syn Sisi).

Rakouské císařovně a jejímu synovi, následníku trůnu a korunnímu princi Rudolfovi jsou od 21. března do 20. listopadu 2020 věnovány dvě výstavy na zámku Hof a na zámku Niederweiden.

"Sisi" na turné: Mimořádná výstava "Muzea císařovny Sisi" ve vídeňském Hofburgu se v nadcházejících letech vydá na cestu po světě. Přitom bude možné spatřit mnoho dosud neznámých exponátů z vlastní sbírky Alžběty, které podají autentický pohled do života neklidné císařovny. První zastávkou „turné“ je přitom největší rakouský barokní zámecký komplex Hof a lovecký zámeček Niederweiden v regionu Marchfeld (Moravské pole): 

Sisi – člověk a majestát

V loveckém zámečku Niederweiden - který leží nedaleko od zámku Hof - jsou v deseti tematických oblastech vystaveny skvosty ze sbírky císařovny Alžběty. Výstava tak může nabídnout kromě dosud nikde nevystavených exponátů, jako je například císařovnin medailon, který zobrazuje fotografie jejích dvou dětí Gisely a Rudolfa, nebo jezdecká socha, která představuje bravurní jezdkyni v tenkrát běžném dámském sedle, také nejnovější vědecké poznatky ze života panovnice.

Rudolf – syn Sisi

Výstava na zámku Hof nabízí nahlédnutí do života korunního prince Rudolfa, jediného syna císařovny Alžběty a císaře Františka Josefa. Důraz je kladen na soukromý život následníka trůnu; od rozhodujících zážitků v dětství, přes jeho politický přístup, až po výrazný zájem o přírodní vědy. Výstava podává bližší pohled za fasádu císařského syna, který zůstal v paměti lidí především tragickými okolnostmi své smrti v Mayerlingu.