Když se výtečná chuť vydá na cesty, © Hauke Dressler

Gurmánský meruňkový zážitek z Wachau

Wachau a léto jsou ve znamení fešných krojů (Dirndl), skvělého jídla a šťavnatých meruněk.

Že Wachau výtečně chutná, není žádným tajemstvím. Ale kde jsou v Dürnsteinu, kolem Kremsu a Spitzu nejlepší letní lokály, výletní cíle a procházky, to už ano. Alespoň doposud. Protože my jsme je pro vás sepsali dohromady.

Chutné sousto Wachau: naše tipy na lokály
Kdo jde ve Wachau na jídlo, nemůže minout typický vinný šenk „Heuriger“. Vždyť tady uprostřed vinohradů se nejlépe vychutnávají regionální pochoutky, jako je svačina na prkýnku s domácí pikantní tvarohovou pomazánkou Liptauer, a popíjí se typický Ryzlink, jehož domovem je právě Wachau. Tak to vypadá v krásném městečku Spitz an der Donau u Thomase Gritsche na jeho dvoře „Hof in der Lauben“  který nadchne mimo jiné nádherným výhledem na panorama krajiny až k Dunaji. Vynikající vína a zrovna takové pokrmy se servírují na stůl v Holzapfels Prandtauerhof v Jochingu. Nejen skvělá vína, ale také jablečné pálenky z vlastní výroby jsou oblíbeným dárečkem z cest pro přátele a rodinu!

Lahodné meruňky: naše tipy z Wachau
Ve Wachau lze najít spoustu výborných výrobců, k těm nejlepším ze všech ale určitě patří pekařství Bäckerei Schmidl v Dürnsteinu, kde musíte ochutnat slavné houstičky regionu, tzv. Wachauer Laberl. Určitě byste měli do vašeho plánu vložit také návštěvu u pěstitele meruněk Marillenbauer Aufreiter. Tady můžete přenocovat, jíst a také nakupovat! Jemné likéry a ušlechtilé pálenky plní regály vedle vynikajících vín a sladkých specialit. A kdo by chtěl, vezme si s sebou domů i strom meruňky. Po čerstvém posilnění pokračujete dále po meruňkové stezce Marillenweg v Krems-Angern, jež vás pěšky provede Wachau a jedinečným krajem meruněk. Výchozí bod je přímo u dvora Aufreiter.

Pssssst, dávejte pozor: naše tajné meruňkové tipy
Oblastí Wachau prochází spousta turistických stezek, jedna taková méně známá, ale neméně okouzlující je Stezka na zříceninu Hinterhaus. Za doprovodu nádherného výhledu na městečko Spitz a kopec Tausendeimerberg se cesta klikatí přírodou stejně jako Dunaj. Abyste si mohli Wachau a její vybraná vína a meruňkové pálenky vychutnat plnými doušky, doporučujeme vám přenocování v pokoji pro požitkáře, například v barokním stylu v Landhof Burkhardt ve Spitzu. A to hlavně tehdy, když budou na programu opět meruňkové slavnosti. Skutečně výjimečným zážitkem je meruňkové posvícení ve Spitzu Spitzer Marillenkirtag, na kterém se tancuje v tradičních krojích pod kaštany před náměstím Kirchplatz a meruňka se oslavuje s veškerou ctí. Legendární je nejen atmosféra samotná, ale také meruňkový automat, v němž pilní kuchaři připravují knedlíky na běžícím pásu. Ještě máme pro vás jeden tip: Wachau se báječně poznává z paluby lodě.

Doporučení a tipy:

Mapa