Dunajská cyklostezka, 6. etapa jižní břeh - Mautern - Klosterneuburg

Top Cyklistická stezka z Mautern na Klosterneuburg

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Celá obrazovka
Výškový profil

68,67 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 68,67 km
 • Výstup: 6 Hm
 • Sestup: 39 Hm
 • Délka: 4:30 h
 • Nejnižší bod: 164 m
 • Nejvyšší bod: 203 m
Vlastnosti
 • vyhlídky
 • možnost občerstvení
 • vhodné pro rodiny s dětmi
 • kultura / historie

Detaily pro: Dunajská cyklostezka, 6. etapa jižní břeh - Mautern - Klosterneuburg

Krátký popis

Zažijte a vychutnejte si rozlehlé Tullnské pole

Cesta podél krásné Dunajské cyklostezky vás povede od městečka Mautern an der Donau, které bylo oblíbené již u Římanů, až do Klosterneuburgu. Cestou malebným údolím Dunaje přitom přejedete přes města Traismauer, Zwentendorf an der Donau, Tulln an der Donau a St. Andrä-Wördern, dokud nedorazíte do cíle své cesty.

Popis

Nyní se před vámi rozprostírá Tullnské pole (Tullnerfeld) s mnoha svými překvapeními. Tato oblast je totiž bohatá na venkovské krajinky a přitažlivé kouty, na pamlsky a speciality, na umění a kulturu. Tullnerfeldská cyklostezka vás zve na zajímavý celodenní výlet na vašem dvoukolovém oři. Pokud vám to časové možnosti dovolí, můžete navštívit městečko Traismauer, které se může pochlubit bohatou historií města Římanů a Nibelungů. O římských dobách svědčí v historickém centru římská věž, hladová věž a bývalý římský kastel (malý vojenský tábor). Dnes je z něj elegantní zámek s vinotékou. Zamlsejte si na přitažlivé ochutnávce sitzenbergského kapra nebo si odpočiňte na letních slavnostech v zámku Sitzenberg. Typické obce jako Atzenbrugg, kde muzicíroval úspěšný hudební skladatel Franz Schubert nebo Rust s Muzeem Leopolda Figla jsou také součástí Tullnského pole, podobně jako Langenrohr s Muzeem Josefa Reithera.

 

Vedle Zwentendorfu s jedinou, nikdy nezprovozněnou jadernou elektrárnou v Rakousku se dostanete do Tullnu. Nejen komplex Garten Tulln (Zahrada Tulln) se 60 ozdobnými zahradami, dřevěnou pěšinkou na stromech ve výšce 30 metrů a vodním parkem (s možností pronájmu loděk), tak i Hundertwasserova loď Regentag (deštivý den) nebo tullnské Aubade (přírodní koupaliště s pláží na břehu Dunaje) se nalézá téměř přímo na cyklostezce.

 

Do Tullnu vás bude provázet řetěz vršků Vídeňského lesa (Wienerwald), který se u dunajské zatáčky Greifenstein nakonec vysune až k břehu řeky. Líné staré rameno Dunaje zde svádí ke koupání. Teď už to nemáte daleko do města vína Klosterneuburg.

Výchozí bod trasy

Mautern

Cílový bod trasy

Klosterneuburg

Popis trasy Dunajská cyklostezka, 6. etapa jižní břeh - Mautern - Klosterneuburg

Mautern an der Donau - Hollenburg - Traismauer - Zwentendorf an der Donau - Tulln an der Donau - Muckendorf an der Donau - Höflein an der Donau – Klosterneuburg

 

Popis cesty:

Jízda začíná v Mautern an der Donau. Na začátku si přijdou na své zejména milovníci kultury, protože Mautern má dávné římské historické pozadí a díky tomu nabízí mnoho nálezů z těch dob. Když jste se už dostatečně věnovali historii Mauternu, pojedete ven z městečka směrem k říčce Fladnitz. Na tomto úseku se vám naskytne nádherný výhled na zámek s klášterem Göttweig. Podél toku Fladnitzu můžete jet dolů proudem až k Dunaji. Krátce předtím, než se tato říčka vlije do Dunaje, odbočíte na dunajskou cyklostezku. Tuto nádhernou trasu pro cyklisty pak budete od nynějška sledovat od jedné zatáčky Dunaje k druhé, vedle nádherných pláží a stinných lesů, Dunajské restaurace a městě Nibelungů Traismauer, dokud se nedostanete na břeh říčky Traisen. Když tam dorazíte, přejedete přes Traisen a pojedete zpět na břeh Dunaje.

 

Dostanete se do malé obce Zwentendorf an der Donau, která se chlubí mimořádnou pamětihodností - první a jedinou, ale nikdy nezprovozněnou jadernou elektrárnou v Rakousku. Cyklostezka pokračuje dál, u Kleinschönbichlu ji však opustíte a trochu se vzdálíte od Dunaje. Pojedete pak po okresní silnici přes obce Pischelsdorf a Langenschönbichl a dále po silnici L 2148 až k řece Große Tulln (Velký Tulln). Když přejedete přes řeku, po její opačné straně přijedete zpátky k Dunaji. Vedle něj zdoláte další metry po cyklostezce, dokud nedorazíte do dílčího cíle tohoto dne, města umění a zahrad Tulln an der Donau. Očekávají vás živé vodní krajinky uprostřed přírody, nádherná zeleň a zahrady a jedinečná atmosféra kultury kolem světoznámého malíře Egona Schieleho.

 

Dále vede trasa těsně podél Dunaje a dobře vybudované cyklostezky. Musíte ji jednoduše sledovat vedle malých vesniček a chladivých lesů. Pomaly, ale jistě se na obzoru začíná objevovat i slavný Vídeňský les (Wienerwald). U Greifensteinu se musíte dostat přes boční rameno Dunaje a na jeho druhém břehu budete v jízdě pokračovat. Krátce za obcí Höflein an der Donau pak odbočíte z cyklostezky doprava a pojedete přímo vedle kanálu Klosterneuburger Durchstich (umělé rameno Dunaje) až do centra Klosterneuburgu. Tím se také dostanete do cíle této odměňující cyklostezky. Klosterneuburg, jehož dějiny určoval augustiniánský klášter stejného názvu je obklopen kopcovitou krajinou Vídeňského lesa a dunajských luhů, leží nyní vlastně už přímo na kraji hlavního města Rakouska Vídně. Je vzdálen jen několik kilometrů od centra pulzujícího historického starého města Vídně.

Příjezd

Pojedete po B 33 do Mauter an der Donau. Autobusová linka WL2 na jižním břehu Dunaje pravidelně stojí v Mauternu. Jízdní řád autobusu naleznete zde (link).

Parkování

V centru městečka Mautern.

There are bus connections from all major cities.

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 17.05.2024

Další prohlídky kolem výchozího bodu