Dunajská cyklostezka etapa 5 jižní břeh:Melk -Mautern

Top Cyklistická stezka z Melk na Mautern

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Celá obrazovka
Výškový profil

33,33 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 33,33 km
 • Výstup: 78 Hm
 • Sestup: 85 Hm
 • Délka: 2:40 h
 • Nejnižší bod: 195 m
 • Nejvyšší bod: 246 m
Vlastnosti
 • etapová trasa
 • vyhlídky
 • možnost občerstvení
 • kultura / historie
 • botanické zajímavosti
 • faunistické zajímavosti

Detaily pro: Dunajská cyklostezka etapa 5 jižní břeh:Melk -Mautern

Krátký popis

Venkovská chuťovka s barokním zámkem a hradem loupeživých rytířů

Na tomto úseku nádherné dunajské cyklostezky pojedete z Melku, nazývaného „branou do Wachau“ podél Dunaje do historického městečka Mautern, které hrálo důležitou roli již v dobách Římanů. Během cesty budete projíždět malebným údolím Dunaje mimo jiné i přes obce Schönbühel an der Donau, Aggsbach a Rossatz-Arnsdorf.


Aktuální informace:

 • V průběhu stavby ochranných prvků proti záplavám budou v oblasti Schönbühel-Aggsbach Dorf-Aggstein zavedeny menší, lokálně značené objížďky. 
 • Kvůli stavebním opatřením na mostě mezi městysi Mautern a Stein (Mauternský most) budou pro cyklisty okamžitě platit určitá omezení! Doporučujeme vám včas naplánovat alternativní cesty přes Dunaj.

Popis

Tato etapa vás povede podél Dunkelsteinského lesa, jedné z největších souvislých zalesněných oblastí ve Střední Evropě. Výhodou trasy na jižním břehu Dunaje je výhled do daleka na velkolepou krajinu údolí Wachau, vyhlášenou za světové kulturní dědictví. Pyšní se půvabnými lesními svahy přerušovanými skalními útesy, kopci s terasami a kmeny révy, tak i přitažlivými městečky na protějším břehu. Předtím, než opustíte Melk, „bránu do Wachau“, určitě byste neměli zapomenout navštívit klášterní pevnost, kterou benediktinští mniši založili už v roce 1089. Nádherná knihovna, která obsahuje 85 tisíc titulů a střešní fresku od Pavla Trogera, ukrývá i fragment původní písně o Nibelunzích.

 

Možná vám tento prastarý epos cestou připomene, jakým historicky skvostným regionem právě procházíte. Důkazem toho jsou ostatně i nálezy pravěkých stop osídlení u obce Schönbühel. Tato obec s malebným zámkem na břehu Dunaje bude na vaší trase do Aggsteinu, kde láká ruina stejnojmenného hradu z 12. století, tyčící se 300 výškových metrů nad Dunajem. Je opředená pověstmi, podle kterých zde sídlí „rytíř z lesa hrůzy“ (Schreckenwald, podle Jörga Schenka), který od lodí plujících po Dunaji násilím vybíral mýtné. Kdo nechtěl zaplatit, zavřel ho na skalní výběžek zvaný „Růžová zahrádka“ (Rosengärtlein) připomínající balkon a tam ho mučili hladem.

 

Klidná jízda příjemnou krajinou vás čeká až do městečka Mautern. Budete procházet obcemi s nádhernými kostelíky a vyzdobenými starými důlními a selskými domy, jakož i se zbytky starořímského opevnění Donaulimes u Bacharnsdorfu, které obyvatelé později zakomponovali do svých staveb a zahrad.

Výchozí bod trasy

Melk

Cílový bod trasy

Mautern

Popis trasy Dunajská cyklostezka etapa 5 jižní břeh:Melk -Mautern

Melk - Schönbühel an der Donau - Aggsbach - Aggstein - Rührsdorf - Rossatz-Arnsdorf - Mautern

 

Popis cesty:

Tato trasa podél jižního břehu řeky Dunaj začíná v Melku, který se označuje za „bránu do Wachau“. Tento kulturní region je součástí světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Je známý svými šťavnatě zelenými kopci se strmými svahy, po kterých se vedle sebe vinou nesčetné řady révy. I samo město Melk však stojí za samostatný výlet, protože skrývá klášterní pevnost, která se označuje za „nejmalebnější a nejvýraznější barokní budovu". kromě toho je její součástí i klášterní gymnázium Melk, nejstarší ještě existující škola v Rakousku.

 

Díky tomuto nádhernému startu jste výborně naladěni na zbytek vaší cesty. Velkou část trasy pojedete dolů po proudu řeky po silnici B33, pouze na některých místech opustíte okresní cestu. Nejprve projedete obcemi Schönbühel na Dunaji a Schönbühel-Aggsbach, přičemž si můžete vychutnat pohled na nádhernou flóru a faunu údolí Wachau. Nepatří jen do světového kulturního dědictví UNESCO, je to i jedno z najkouzelnějších říčních údolí v Evropě, navíc se jedná o mezinárodně renomovaný vinařský region a vyhledávané místo setkání gurmánů. Najdete zde kulturní poklady a přírodní krásy, pro které se vyplatí každá návštěva. Krátce za obcí Schönbühel-Aggsbach si v Aggsteinu přijdou na své zejména milovníci starých hradů a pevností. Na zelení pokrytém kopci na pravé straně ve směru jízdy zde trůní ruina Aggstein.

 

Vedle pozůstatků starého hradu pojedete po okresní silnici až do obce Sankt Johann im Mauerthale. Tam pak odbočíte na dunajskou cyklostezku a pojedete přímo po břehu podél řeky. Pokračujete dále k nádhernému výhledu na ohyb Dunaje u obce Spitz a na B33 se vrátíte až u Bacharnsdorfu. Budete pokračovat, dokud nepřijedete k dalšímu ohybu Dunaje u obce Rossatz-Arnsdorf. V St. Lorenz odbočíte z okresní silnice a přejedete přes obce Rührsdorf a Rossatz-Arnsdorf. V nich lze nalézti některé historické části opevnění Donaulimes.

 

Krátce nato obrátíte kolo opět na B33, abyste se nezadržitelně přiblížili ke svému cíli. U Hundsheimu naposledy opustíte okresku a pustíte se cestou, která vede do centra městečka Mautern na Dunaji. Zde si fanoušci kultury ještě jednou přijdou na své, protože Mautern má za sebou dávné římské dějiny a díky tomu nabízí mnoho nálezů z těch dob. Tím můžete pro dnešek svou cestu ukončit a nechat tento den doznít právě v tomto malebném městečku.

 

Příjezd

U Melku sjedete z A1 na B1 a dále k historickému centru města Melk.

Parkování

Množství možností na parkování ve městě.

Do Melku se lze dobře dopravit i vlakem.

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 13.06.2024

Další prohlídky kolem výchozího bodu