Dunajská cyklostezka, 7. etapa, jižní břeh: Klosterneuburg - Petronell

Top Cyklistická stezka z Klosterneuburg na Petronell-Carnuntum

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Celá obrazovka
Výškový profil

59,18 km Délka

Údaje o trase
  • Obtížnost: středně těžká
  • Trasa: 59,18 km
  • Výstup: 325 Hm
  • Sestup: 307 Hm
  • Délka: 4:00 h
  • Nejnižší bod: 145 m
  • Nejvyšší bod: 198 m
Vlastnosti
  • etapová trasa
  • možnost občerstvení
  • kultura / historie

Detaily pro: Dunajská cyklostezka, 7. etapa, jižní břeh: Klosterneuburg - Petronell

Krátký popis

Důvěrné objetí kultury s přírodou

V sedmé etapě Dunajské trasy jedou cyklisti podél hezké dunajské promenády ve Vídni. Následně trasa vede přes severní břeh, přes idylický park Dunajských luhů. U obce Haslau protíná Dunaj a vede dále po jižní straně břehu až do obce Petronell.

Popis

Na prohlídku kláštera Klosterneuburg, který byl založen ve 12. století, byste si měli vyhradit dostatek času. Minimálně proto, abyste mohli alespoň nahlédnout do klenotnice kláštera nebo do čtyřpodlažních sklepních prostor nejstaršího vinařského závodu Rakouska. Za návštěvu stojí také opera Klosterneuburg. Z kláštera je to pak už jen na skok do Vídně.

 

Pokud nechcete metropoli Rakouska obcházet po severním mostě (Nordbrücke), po jižním břehu dospějete brzy k takzvanému Dunajské kanálu (Donaukanal), který vás zavede přímo do vídeňského Starého města. Po osvěžení v nějakém cyklistickém hotelu dle vaší volby (viz též www.wien.info) vám již nic nebrání v tom, abyste se pustili do vydatné prohlídky města.

 

Lákat vás bude Schönbrunn se zámkem, zoologickou zahradou, zámeckým parkem a glorietou, vídeňské Staré město s Dómem sv. Štěpána, Hofburg (císařské apartmány, muzeum císařovny Sisi, klenotnice, španělská dvorní jezdecká škola), umělecko historickým muzeem (Kunsthistorisches Museum), grafickou sbírkou v Albertine a muzejní čtvrtí MuseumsQuartier. I zámek Belvedere, Prater s obrovským ruským kolem, secesí, kavárnami a vinárnami budou čekat na vaši návštěvu ...

 

Když z města odjedete po severním břehu, dostanete se do Lobau, tedy do jedné z částí národního parku Dunajské luhy (Donau-Auen). Tento jedinečný životní prostor bobrů, ledňáčků a dokonce i mořských orlů patří k největším neporušeným lužním terénům střední Evropy. Přesněji se o tom dozvíte v zámku Orth, do kterého dorazíte brzy za Schönau. Na tomto půvabném vodního hradu se totiž nalézá zámecké centrum národního parku schlossORTH (výstavy, exkurze, výlety lodí a muzeum Orth s pozoruhodným vlastivědným muzeem). Na zámeckém ostrově najdete zážitkový areál (Au-Erlebnisgelände) včetně pozorovací stanice pod vodou.

 

Po převozu pramicí přes Dunaj dorazíte do obce Petronell-Carnuntum. Krátce předtím, než vjedete do obce, přejedete vedle největší římské stavební památky v Rakousku, která je také poznávacím znakem tohoto regionu. Jde o Pohanskou bránu (Heidentor), zbytek stavby vítězného oblouku ze 4. století. Zvláště pozoruhodné je římské město Carnuntum s římskou městskou částí, zrekonstruovanou přesně podle originálu.

Výchozí bod trasy

Klosterneuburg

Cílový bod trasy

Petronell-Carnuntum

Popis trasy Dunajská cyklostezka, 7. etapa, jižní břeh: Klosterneuburg - Petronell

Klosterneuburg - Wien - Schönau - Haslau - Scharndorf - Petronell-Carnuntum

 

Popis trasy:

Svou trasu začnete v Klosterneuburgu a pokračujete po dunajské cestě až k Severnímu mostu (Nordbrücke). Zde přejedete na druhou stranu řeky a užíváte si krásnou promenádu vídeňského nábřeží. Mezitím si odskočíte do některé z útulných vídeňských kaváren a vychutnáte si typickou kávu Melange s kouskem Sachrova dortu.

 

U centrálních palivových skladů (Zentral-Tanklager) v Lobau odbočíte doleva a pokračujete po ulici Lobgrundstraße, která se stáčí do táhlé pravotočivé zatáčky. Pak pojedete chvíli po rovné silnici (stále na Lobgrundstraße), dokud u druhé pravotočivé zatáčky neodbočíte doleva. Opustíte blízký břeh Dunaje a pokračovat budete přes neporušené dunajské luhy, dokud po levé ruce nezpozorujete most, po kterém přejedete na druhou stranu.

 

Krátce před Schönau cesta odbočuje východním směrem. Přibližně po sedmi kilometrech dorazíte do malé průmyslové oblasti. Zde budete směrovat dále na jih. Alternativou k tomu může být odbočka doleva, abyste mohli navštívit malebný zámek Orth. Zámek je téměř celoročně otevřený a návštěvníkům nabízí výlety s průvodcem po dunajských luzích. Odtud se převezete pramicí na druhý břeh, opustíte břeh Dunaje a přejedete přes Haslau.

 

Krátce nato se dostanete na cestu B9, vedle ní po její jižní straně prochází cyklostezka, po které pojedete asi čtyři kilometry. Tato cyklostezka vás povede směrem na jih do Scharndorfu a odtud dále na východ. Projedete vedle zbytků památníku Heidentor a nakonec dorazíte do obce Petronell-Carnuntum. Dvě jména má tato tržní obec kvůli bývalé římské pevnosti, která leží v její bezprostřední blízkosti a jejíž zříceniny můžete navštívit v areálu tamní římské čtvrti (skanzen).

Příjezd

Ve Vídni u výjezdu Klosterneuburg sjedete z B22 a pokračujete v cestě po B14.

Parkování

Park + Ride-parkoviště Klosterneuburg

Autobusem nebo vlakem z nádraží Franz-Josefs-Bahnhof ve Vídni do Klosterneuburgu.

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 15.05.2024

Další prohlídky kolem výchozího bodu