Oblast světového kulturního dědictví Wachau 08: Emmersdorf-Melk

Celá obrazovka
Výškový profil

9,80 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 9,80 km
 • Výstup: 236 Hm
 • Sestup: 231 Hm
 • Délka: 3:00 h
 • Nejnižší bod: 207 m
 • Nejvyšší bod: 383 m
Vlastnosti
 • etapová trasa
 • možnost občerstvení
 • kultura / historie
 • botanické zajímavosti

Detaily pro: Oblast světového kulturního dědictví Wachau 08: Emmersdorf-Melk

Krátký popis

Vesničky Emmersdorfu, jedinečné pohledy a panorama, císařský zámek Schloss Luberegg, Dunaj a promenáda podél, to je desetikilometrová etapa z Emmersdorfu do Melku, kde uvidíme barokní klášter Stift Melk.

Popis

 Oblast světového kulturního dědictví Wachau: od Emmersdorfu po Melk 

Etapa z Emmersdorfu po město Melk vede nahoru k vesnici Rantenberg a k vyhlídkové věži Dachberg, kde jsou v příznivém počasí nádherné výhledy. Dolů z kopce půjdeme k zámku Schloss Luberegg (vinárna a restaurace) a k Dunaji. Na ostrově Luberegg přijdeme k hydrocentrále Donaukraftwerk Melk, přetneme řeku, dostaneme se k ostrovu Löweninsel a následně do starého města Melk.

Výchozí bod trasy

Emmersdorf, Marktstraße (market road)

Cílový bod trasy

Melk, Hauptplatz (main square)

Popis trasy Oblast světového kulturního dědictví Wachau 08: Emmersdorf-Melk

Startujeme v tržní ulici malebného renesančního místa Emmersdorf a jdeme pod viaduktem wachauské železnice, přejdeme jej a následně zamíříme vlevo do ulice Rote Kreuz-Straße. Tady zahneme doprava nahoru k zámku Schloss Rothenhof (ubytovací kapacita). Pokračujeme vlevo a hned zase vpravo do uličky směrem k lesu. Po téměř 250 metrech odbočíme znovu vpravo na vzestup Jägersteig a opustíme obec. Přes les a lúční cestičky dosáhneme Rantenberg. Podél ohrady pro osly (po levé straně) a vedle cesty jdeme vlevo, přijdeme ke stanici s razítky (rodina Schroll, Wachauské dobrodružství s oslíky). Zůstaneme vpravo a přejdeme malou osadu. V domě Rantenberg Nr. 5 (č. 5) dostaneme klíč k vyhlídce na kopci Dachberg – klíč musíme přinést zase nazpátek (tam a zpět trvá cesta asi 30 min)! Za posledním domem jdeme po polní cestě vlevo. Po pěti minutách přijdeme k odbočce k vyhlídce Dachbergwarte. Když chceme jít k vyhlídce, jdeme doleva a vystoupíme k 383 metrů vysokému Dachbergu. Z vyhlídkové věže je nádherný pohled na okolí. Po odbočce, kterou se nám vyplatilo udělat, vede naše cesta neustále dolů z kopce směrem k samotě Hain. Ve vesnici půjdeme vlevo a dvakrát vpravo. Trasa vede dolů, podejdeme wachauskou železnici a dosáhneme císařský zámek Schloss Luberegg, který je z 18. století. V zámku je vinárna Haferkast`n, která zve k návštěvě. Při přechodu protneme spolkovou cestu B3, držíme se vpravo a vandrujeme paralelně na cestě k centru volného času Freizeitzentrum Lubergg (je tady dunajské jezero, písková pláž – jen když je nízká hladina vody). Trasa vede vlevo a následně přes most na ostrově Luberegger Insel až k Dunaji. Za mostem pokračujeme vpravo a podél Dunaje přímo k elektrárně Donaukraftwerk Melk. Elektrárnou přejdeme tok a dostaneme se na ostrov Melker Löweninsel. U Dunaje převandrujeme proti proudu a po krátké době zabočíme vpravo vedle závor, přijdeme k mostu St. Leopold-Brücke, přetneme cestu a dosáhneme hlavní náměstí ve městě Melk, nad kterým trůní klášter Stift Melk.

Příjezd

A1 k výjezdu Melk, dále po B3 do Melku, resp. po B3 a B3 a do Emmersdorfu.

Parkování

Parkoviště přístavu u Dunaje v Emmersdorfu, resp. v Melku.

Obce jsou dosažitelné sedm dní v týdnu veřejnou dopravou. Dá se vrátit na začátek trasy. Emmersdorf a Melk dosáhneme autobusem WL1 každou hodinu, sedm dní v týdnu (WL 1: železniční nádraží Krems-Dürnstein-Weißenkirchen-Spitz-Aggsbach Markt-Emmersdorf-Bahnhof Melk). Trasa spojuje železniční nádraží Melk (trasa Westbahn) i s nádražím ve městě Krems (trasa Franz-Josefs-Bahn). Na jižním břehu (WL 2: železniční nádraží Krems-Mautern-Rossatz-Arnsdörfer-Aggsbach Dorf-Schönbühel-nádraží Melk) jezdí autobusy v dvouhodinovém intervalu. Do Spitzer Graben (WL 5, Spitz-Mühldorf) se dostanete z města Spitz v dvouhodinovém intervalu: www.vvnb.at .

Wachauská železnice funguje jen během víkendů a svátků (třikrát denně): www.noevog.at 

Stanice – půjčovny jízdních kol Leihradl Nextbike (EUR 1/hodina) jsou v obci Emmersdorf a v Melku, www.nextbike.at .

Další informace/odkazy

K zastavení a ubytování se doporučují Best of Wachau podniky: www.bestof-wachau.at. Best of Wachau podniky jsou v Emmersdorfu a v Melku.

Další možnosti ubytování/otevírací hodiny:

Ve městě Emmersdorf a Melk jsou mnohé gastronomické podniky, ty jsou otevřeny během celého roku: www.stadt-melk.at; www.emmersdorf.at .

Zámek Schloss Luberegg - Haferkast`n: denně od 16.00 hod. sobota, neděle a svátky od 15.00 hod., leden, únor, březen – zavřeno, www.pichler-wachau.com; tel.: 02752 /71777.

 

K pohodlnému a jednoduchému plánování tras a cesty do regionu Wachau-Nibelungengau-Kremstal jsou aplikace, stáhněte si je jednoduše pomocí androidu nebo iPhonu.

Výstroj

Pevná obuv na túry, pláštěnka, optimální množství nápojů a občerstvení, trovněž mapa regionu, tras a túr ve Wachau a eventuálně i kalendář Heurigen s informacemi, kde jsou otevřeny vinné sklípky. Vyjmenování výstroje najdete na: www.welterbesteig.at 

Bezpečnostní informace

Tísňové volání Bergrettung Wachau: 140

Tip autora

At the beginning of Red Cross street a milk dispenser, daily filled with fresh milk, is located. Start your tour with a fresh glas of milk from the nature park region Jauerling-Wachau. 

Další prohlídky kolem výchozího bodu