Světové kulturní dědictví Welterbesteig Wachau 03.Weißenkirchen – Spitz

Celá obrazovka
Výškový profil

10,54 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 10,54 km
 • Výstup: 506 Hm
 • Sestup: 494 Hm
 • Délka: 3:30 h
 • Nejnižší bod: 214 m
 • Nejvyšší bod: 457 m
Vlastnosti
 • etapová trasa
 • vyhlídky
 • možnost občerstvení
 • botanické zajímavosti

Detaily pro: Světové kulturní dědictví Welterbesteig Wachau 03.Weißenkirchen – Spitz

Krátký popis

Z obce Weißenkirchen směrem do města Spitz přejdeme přes působivou část trasy sklanatých teras s vinicemi, v oblasti Wachau. Města s okolními vinohrady Weißenkirchen a Spitz doslova nabízejí odpočinek a návštěvu v nich. Milovníci přírody se jistě potěší, když přjidou k přírodní památce Michaelerberg.

Popis

Světové kulturní dědictví Welterbesteig Welterbesteig Wachau: od města Weißenkirchen až po město Spitz.

Tato etapa vede přes jedinečné vinohrady. Vysoko nad Dunajem čeká na turistu další obraz, největší uzavřená oblast vinohradů ve Wachau a známé vinice (Kollmitz, Kollmütz, Hochrain) s přenádhernými výhledy do dálek. Nad St. Michael nás cesta zavede přes vysušené terasy, odkud je romantický výhled na les a skalnatou krajinu. Přes bránu Rote Tor vstoupíme do města vinařů, do města Spitz. V historickém vinařském městě Spitz a ve městě Weißenkirchen, zvou k odpočinku mnozí vinaři do hostinců a vinných hospůdek.

Výchozí bod trasy

Weißenkirchen, Marktplatz

Cílový bod trasy

Spitz, Kirchenplatz

Popis trasy Světové kulturní dědictví Welterbesteig Wachau 03.Weißenkirchen – Spitz

Od parkoviště v obci  Weißenkirchen vedou hradní schody nahoru k hradní části, nejstarší obývané oblasti ve Wachau s gotickými  dvory, kde se zpracovávaly hrozny a s mnoha vinnými sklípky (stanice razítek rodiny Rosenberger − Heurigen Fam. Rosenberger). Na konci hradní čtvrti přijdeme dolů k Lichtgartl, až dosáhneme oblast vinohradů. Přetneme ulici Seiberstraße a jsme u slatiny Ritzling. Odtud se vydáme doprava okolo slatiny Postaller nahoru, až k známé  Kollmitz. Následně můžeme sestoupit směrem na Wösendorf nebo Joching. Hlavní trasa směřuje vpravo, dále  po vysokohorské cestě do bukového lesa. Po několika minutách opustíme vinici a vstoupíme do bukového lesa. Po lesní zatáčce přijdeme ke Geißbergu opět k slatinám a k vyhlídkové cestičce nad známými vinicemi Hochrain, Höll a Kollmütz. Na konci této trasy s vinicemi přijdeme znovu do lesa  k vyhlídkovému místu přírodní  památky Michaelerberg,  kde máme možnost sestoupit směrem do St. Michael (cca 20 minut). Michaelerberg byl  kdysi pastvinou a patří  k dunajským loukám, které jsou bohaté na různé druhy živočichů a trav. Bizarní skalnaté a kamenné formace zušlechtily místo Michaelerberg. Po chvíli oddechu pokračujeme dále směrem po trase Höhenweg St. Michael, přes  nedotčený dubový les a les s habrem obecným, dolů směrem k Mieslingtal. Přijdeme k potoku a odtud směrem doprava, brzy přetneme potok a přijdeme nahoru k legendární bráně Roten Tor,  která je pozůstatkem obranného zdiva  města Spitz. Přejdeme branou a otevře se před námi krajina vinic v obci Spitz.  Dále půjdeme po historické  spojovací cestě přímo dolů k městu Spitz. Podél známých vinic jako Rotes Tor, Singerriedel a Axpoint, dosáhneme po 10 minutách cíl etapy, malebné náměstí s kostelem v tomto městě.

Příjezd

A1 k uzlu St. Pölten, dále po S33 a B3 přes město  Krems do  Weißenkirchen, resp. do města Spitz.

Parkování

Parkování je u břehů Dunaje, na železničním nádraží obce Weißenkirchen nebo v zámku města Spitz.

Města jsou sedm dní v týdnu dostupné veřejnou dopravou (autobusem a wachauskou železnicí) a můžete se i vrátit zpátky na místo, odkud jste startovali.

Na severním břehu Wachau (WL 1: Bahnhof Krems-Dürnstein-Weißenkirchen-Spitz-Aggsbach Markt-Emmersdorf-Bahnhof Melk) jezdí autobusy v hodinovém intervalu, sedm dní v týdnu. Na jižním břehu (WL 2: Bahnhof Krems-Mautern-Rossatz-Arnsdörfer-Aggsbach Dorf-Schönbühel-železniční nádraží Melk) jezdí autobusy v dvouhodinovém intervalu, ze Spitzer Graben (WL 5, Spitz-Mühldorf) též v dvouhodinovém intervalu: www.vor.at.

V přírodním parku Jauerling (WL 7, www.naturpark-jauerling.at) a na kopci Göttweiger Berg (WL 4) jezdí během víkendů a svátků autobusy i na zavolání. Jezdí přesně na stejné trase. Tento spoj je potřeba si telefonicky rezervovat 60 minut před odjezdem na tel. č.: +43 810 810 278: www.vor.at.

Železnice Wachau funguje jen během víkendů a svátků (třikrát denně): www.noevog.at.

Stanice − půjčovny jízdních kol Leihradl Nextbike (EUR 1/hodina) jsou ve městě Weißenkirchen a Spitz, www.nextbike.at.

S těmito trajekty můžete rychle měnit břehy Dunaje: - Trajekt pro invalidní vozíky Rollfähre St. Lorenz-Weißenkirchen

- Trajekt pro invalidní vozíky Rollfähre Arnsdorf-Spitz: plavební pořádek najdete na: www.donau.com/de/wachau-nibelungengau-kremstal/ausflug-bewegen/ausflugsziele/schifffahrt-faehren/faehrverbindungen-routen zeiten/4f5b20df31acc04993793d3c7b4a9826/

Další informace/odkazy

Best of Wachau: renomovaná a doporučovaná gastronomie a ubytovací kapacity v oblasti UNESCO-světového kulturního dědictví Wachau, najdete na: Best of Wachau, www.bestof-wachau.at .

Další informace o zastávkách a ubytovacích možnostech najdete na: www.welterbesteig.at. Věnujte pozornost zkrácené otevírací době gastronomických podniků v zimě, ve městě Spitz a Weißenkirchene. Více informací na: www.spitz-wachau.at a www.weissenkirchen-wachau.at .

Vinárničky, tzv. Weinheurige, naleznete v obci Weißenkirchen a Spitz. Mnohé z nich mají otevřeno i v zimě. Aktuální kalendář otevírací doby ve vinárnách najdete na: www.welterbesteig.at .

Na pohodlné a jednoduché plánování tras a cesty do regionu Wachau-Nibelungengau-Kremstal jsou aplikace, stáhněte si je jednoduše pomocí androidu nebo iPhonu.

Výstroj

Pevná obuv na túry, pláštěnka, optimální množství nápojů a občerstvení, rovněž mapa regionu, tras a túr ve Wachau a eventuálně i kalendář Heurigen s informacemi, kde jsou otevřeny vinné sklípky. Vyjmenování výstroje najdete na: www.welterbesteig.at .

Bezpečnostní informace

Na této trase se nedá vrátit a ani podél trasy není možné doplnit si pitnou vodu.

Pohotovost – tísňové volání Bergrettung Wachau: 140

Tip autora

Its worth visiting the „nature park BIOthek-Wachau“ in Spitz run by the owners of the biological businesses in the Wachau area. Its located in a winery of the 16th century near church square. Opening times: end of April until end of October every Friday, Saturday and Sunday, www.naturpark-jauerling.at.

Další prohlídky kolem výchozího bodu