Traisentalská cyklostezka

Top Cyklistická stezka z Traismauer na Mariazell

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Celá obrazovka
Výškový profil

107,13 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 107,13 km
 • Výstup: 959 Hm
 • Sestup: 277 Hm
 • Délka: 7:30 h
 • Nejnižší bod: 187 m
 • Nejvyšší bod: 1.010 m
Vlastnosti
 • etapová trasa
 • možnost občerstvení
 • dostupnost vlakem a autobusem
 • vhodné pro rodiny s dětmi
 • kultura / historie

Detaily pro: Traisentalská cyklostezka

Krátký popis

Traisentalská cyklostezka je jednou z nejoblíbenějších cyklostezek v oblasti Mostviertel. Tato rodinná a poutní cyklostezka vede od města Traismauer regionem Traisental-Donau přes St. Pölten, Lilienfeld a St. Aegyd am Neuwalde až do Mariazellu.

Popis

Traisentalská cyklostezka patří z mnoha důvodů k nejoblíbenějším cyklostezkám v oblasti Mostviertel. Okouzlí rozmanitostí krajin, a navíc probíhá až do horního Traisentalu po hezké rovině a po asfaltu. Značení je průběžně udržováno a je dobře viditelné. 

Od Dunaje až do Hohenbergu stezka téměř znatelně nestoupá, poté stoupání trochu začíná směrem do Kernhofu. Skutečně namáhavý je kvůli své strmosti jen čtyřkilometrový úsek z Kernhofu do Gescheidu (970 m). Poté trasa vede mírně do kopce, dále opět kousek z kopce a na závěr stačí překonat již jen Kreuzberg těsně před Mariazellem.

Kdo by nechtěl projet celou trasu v kuse na kole, může urazit jednotlivé etapy autobusem nebo vlakem. Mezi Kernhofem a St. Pöltenem jezdí cyklobus. Ze St. Pöltenu je k dispozici vlakové spojení do Lilienfeldu a také do měst Traismauer a Krems.

Pro zpáteční cestu z Mariazellu do St. Pöltenu se nabízí Mariazellerbahn .

DŮLEŽITÉ: Za námahu stojí etapa z Kernhofu do Mariazellu. Výjezd/sjezd z Gscheidu je strmý a plný zatáček. Z tohoto důvodu nelze tuto etapu doporučit pro rodiny s malými dětmi.

Rodinné trasy „Jízda na kole pro děti“

Podél Traisentalské cyklostezky jsou 3 úseky, které jsou ideální pro rodinné výlety:

 • Na poznávací trase St. Pöltenem, až do Landhausviertel, k jezerům Viehofner Seen a vyhlídkové věži Více o výletu
 • Hup na velbloudy! Rodinný výlet ze St. Aegyd do Kernhofu k velbloudímu divadlu a do bílé zoologické zahrady Kernhof a jezdeckého statku Maho Více o výletu
 • Úžasný výlet tunely Rodinný výlet podél bývalé železniční trasy z Freilandu do Türnitzu Více o výletu
Výchozí bod trasy

Traismauer

Cílový bod trasy

Mariazell

Popis trasy Traisentalská cyklostezka

Z Traismauer an der Donau do St. Pöltenu

Z Marinehafen do Traismauer – a tím prakticky také na přímé napojení na Podunajskou cyklostezku – vede Traisentalská cyklostezka podél řeky Traisen do Herzogenburgu. V St. Andrä vede stezka přes lávku na druhou stranu. Dále poté vede po vyasfaltovaných pobřežních cestách daleko od silničního provozu do St. Pöltenu.

Na celé etapě nejsou téměř žádná stoupání, která by stála za zmínku, a proto je první část Traisentalské cyklostezky dobrým tipem pro rodiny s dětmi.

Ze St. Pöltenu do Lilienfeld

Po vyasfaltovaných pobřežních cestách a poklidných vedlejších silnicích vede Traisentalská cyklostezka přes Wilhelmsburg do Lilienfeldu. V této části nejsou žádná větší stoupání.  

Z Lilienfeldu do St. Aegyd am Neuwalde

Z Lilienfeldu vede stezka po idylických pobřežních cestách přes Hohenberg a několik mírných stoupání do St. Aegyd/Neuwalde. Ve 3. části je nutné překonat převýšení 200 metrů, které nicméně hravě zvládnou i malí cyklisté.

Ve Freilandu se vytratí z dohledu cyklistů jeden z pramenů řeky Traisen („Rechttraisen“ nebo „Türnitzer Traisen“). Odsud bude pokračovat cesta Unrechttraisen, která bude cyklisty doprovázet až do St. Aegyd.

Tip: Železniční cyklostezka do Türnitzu odbočuje ve Freilandu a vede po délce 9 km a skrz tunel podél bývalé železniční trasy.  

Ze St. Aegyd am Neuwalde do Mariazellu

Dalším cílem je Kernhof s jeho velbloudím divadlem a „bílou zoo“. V Kernhofu začíná nejnáročnější část celé cyklostezky: stoupání s mnoha zatáčkami o délce 4 kilometry směřující do Gescheidu začíná krátce před příjezdem na hranici se Štýrskem. Tato část je skutečně něco, a proto někteří cyklisté asi sesednou z kola.

Jakmile přejedete nejvyšší bod, přijedete z dobře zpevněných cest na málo frekventovanou okresní silnici, která vede přes Ulreichsberg, kolem jezera Hubertussee a podél Walsteru až do cíle k bazilice Mariazell.

Příjezd

Doprava do St. Pöltenu vlastním vozem přes dálnici Westautobahn (A1), do Traismauer přes S33 a S1.

Parkování

Pro parkování u Traisentalské cyklostezky se nabízí několik možností.

Cyklobus:

Cyklobus jezdí mezi St. Pöltenem a Kernhofem od května do října v sobotu, neděli a o svátcích, během dolnorakouských letních prázdnin dokonce dvakrát denně.

Železnice Mariazellerbahn:

S Mariazellerbahn lze urazit cestu tam a zpět ze St. Pöltenu do Mariazellu pohodlným způsobem.

Traisentalská železnice:

Ze St. Pöltenu do Lilienfeldu vede podél cyklostezky Traisentalská železnice .

Vlakové spojení St. Pölten – Traismauer (– Vídeň):

Ve všech vlacích (výbava S-Bahn), které jezdí ze St. Pöltenu přes Herzogenburg, Traismauer a Tulln do vídeňského hlavního nádraží Franz-Josefs-Bahnhof, je 10 míst pro jízdní kola. www.oebb.at

Další informace/odkazy

Mostviertel Tourismus GmbH

Töpperschloss Neubruck, Neubruck 2/10, 3270 Scheibbs T +43/7482/204 44
E office@mostviertel.at

www.traisentalradweg.at

www.mostviertel.at/radfahren

Výstroj

Doporučena jsou výletní kola, horská kola nebo městská kola, a jelikož trasa vede po celé délce také po asfaltu, lze jet i na závodním kole (dbejte prosím na únosné tempo!)

Doporučené mapy

Mapa Traisentalské cyklostezky „Traisental-Radweg“, k dostání v turistickém centru Mostviertel Tourismus, T 07482/204 44, E info@mostviertel.at, www.traisentalradweg.at

Informační brožura „St. Pöltner Radschläge“, k dostání v turistickém centru St. Pölten, Rathausplatz 1, 3100 St. Pölten, T 02742/353 354, E tourismus@st-poelten.gv.at, www.stpoeltentourismus.at

Tip autora

Traisentalská cyklostezka k objednání jako balíček: Pohádková Traisentalská cyklostezka

Další prohlídky kolem výchozího bodu