Wienerbruck - Ötschergräben - Erlaufstausee - Mitterbach

Pěší túra z Vstup do přírodního parku Ötscher-Tormäuer (nádraží Wienerbruck příp. Ötscher-Basis Wienerbruck) na Nádraží Mitterbach

Celá obrazovka
Výškový profil

11,18 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 11,18 km
 • Výstup: 398 Hm
 • Sestup: 390 Hm
 • Délka: 3:45 h
 • Nejnižší bod: 617 m
 • Nejvyšší bod: 833 m
Vlastnosti
 • vyhlídky
 • možnost občerstvení
 • geologické zajímavosti
 • botanické zajímavosti

Detaily pro: Wienerbruck - Ötschergräben - Erlaufstausee - Mitterbach

Krátký popis

Strmé skály, burácející vodopády, jedinečná příroda – takto se prezentuje svým návštěvníkům jedna z nejvzrušivějších krajin Rakouska. Síla říčky Ötscherbach vytvarovala unikátní systém roklí a soutěsek ležící na úpatí hory Ötscher – Ötschergräben. Cesta vedoucí z Hagengutu sleduje jediný „fjord“ Dolního Rakouska a kolem divoce romantické přehrady Erlaufstausee vede do Mitterbachu.

 

Popis

Od centra národního parku Ötscher-Basis ve Wienerbrucku – které se skvěle hodí pro občerstvení před nebo po túře – vede cesta kolem přehrady Wienerbruck k nejstarší přehradní hrázi Rakouska. Tam se nachází vstup do jedné z nejvíce ohromujících krajin země. Krásná stezka kopíruje tok říčky Lassing až k hučícímu vodopádu Lassingfall. Voda se zde přes několik skalních hran vrhá do hloubky kolem 160 m, kde se pak dole spojuje s říčkou Erlauf. Přesně tam, v místě nazvaném Stierwaschboden, stojí působivý objekt – elektrárna Wienerbruck. Elektrárna, kdysi vybudována pro elektrifikaci úzkokolejky Mariazellerbahn, je až dodnes v plném provozu a v roce 2015 byla turbínová hala zpřístupněna veřejnosti. V každém případě byste si měli vyhradit pár minut času na prohlídku. Odtud pak cesta pokračuje přes výstupy, lávky a můstky neustále proti proudu říčky Ötscherbach. Od občerstvení Ötscher-Hias vede trasa kousek po lesní cestě k přehradě Erlaufklause. Kolem jezera se cestička proplétá další jedinečnou krajinou. Ne neprávem se tento úsek krajiny také s oblibou nazývá fjordem. Po příchodu do Mitterbachu se k odpočinku a posilnění nabízí Stapelhaus s úžasným výhledem na Ötscher. Mariazellerbahn pak dopraví turisty z nádraží Mitterbach zpět do Wienerbrucku.

 

Výchozí bod trasy

Vstup do přírodního parku Ötscher-Tormäuer (nádraží Wienerbruck příp. Ötscher-Basis Wienerbruck)

Cílový bod trasy

Nádraží Mitterbach

Popis trasy Wienerbruck - Ötschergräben - Erlaufstausee - Mitterbach

Z nádraží Wienerbruck přes základnu Ötscher-Basis kolem přehrady až k přehradní hrázi, poté doleva do lesní průrvy, s krátkým sestupem k protějšímu zurčícímu vodopádu Kienbachfall. Pokračujete dolů údolím s občasným výhledem na vodopád Lassingfall. Po krátkých průchodech štolami dojdete do kotliny "Stierwaschboden“ s "ukázkovou elektrárnou" Wienerbruck (cca 45 min). U elektrárny přes most a pak doleva proti proudu říčky roklí Ötschergräben s velkolepou divokou vodou pod vysokými skalními útesy až k občerstvení Ötscherhias (cca 1,5 hod; oblíbená chata byla postavena v roce 1933, je otevřená od května do října každý den do 17 hod). Odtud pak po dobře udržované pěšince v Mühlbachlgraben nahoru, kolem renovovaného mlýna, dále na cestu Ötscherstraße. Před parkovištěm u hráze odbočíte doprava, pak kolem přehrady ke vstupu do přírodního parku v Mitterbachu (ca. 1 ½ hod). Nádraží Mitterbach – čas chůze cca 15 min. navíc přes obec Mitterbach.

 

Příjezd

A1 sjezd Ybbs/Donau - směr Eisenstraße - po B25 – za městem Scheibbs odbočit doleva směr Puchenstuben - po B28 směr Annaberg až do Lassingrotte - u Lassingrotte odbočit doprava do Wienerbrucku - nádraží Wienerbruck

 

Parkování

Centrum přírodního parku Naturparkzentrum Ötscher-Basis Wienerbruck 

 

Mariazellerbahn: se zastávkami ve Wienerbrucku a Mitterbachu.

 

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Mostviertel Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 22.09.2020

Další informace / odkazy

Naturparkzentrum Ötscher-Basis Wienerbruck (T 02728/211 00, E info@naturpark-oetscher.at )

Doporučení k mapám

Kompas "Mariazell, Ötscher, Erlauftal" 22

 

Výstroj

Pevná obuv a ochrana před deštěm

Bezpečnostní informace

Pro turisty s jistou nohou a netrpící závratěmi!

 

Doporučené mapy

Kompass "Mariazell, Ötscher, Erlauftal" 22

Tip autora

Vychutnejte si úžasnou atmosféru jezerní terasy v centru přírodního parku Ötscher-Basis. Velký důraz se tady klade na používání regionálních produktů jako např. dřínková šťáva, pivo Ötscher a zvěřina. Navštivte elektrárnu Wienerbruck na tzv. Stierwaschboden. V turbínové hale se nachází výstava, jež mluví sama za sebe. V případě zájmu je možné zajistit také komentovanou prohlídku, stačí zavolat na   02728 21 100. Pokud ještě budou síly stačit, doporučuje se návštěva vodopádu Mirafall. Od občerstvení Ötscherhias jsou tyto ohromující vodopády vzdálené cca 20 min. Pro cestu tam a zpátky si naplánujte necelou hodinku.

 

Další prohlídky kolem výchozího bodu