Hle v jasné vodě ...

Schubert v Atzenbruggu nebo Schönberg v Mödlingu: dolnorakouské památníky hudebníků vyprávějí mnoho příběhů.

Pramen vlasů Franze Schuberta v Atzenbruggu, Došková střecha v Rohrau, pod kterou se narodili Joseph a Michael Haydn, a dům v Badenu, v němž si Ludwig van Beethoven pohrával se svým osudem a tvořil hudbu, která přežije věčnost.

Nejsou to jen slavní skladatelé – mezi nimi také Arnold Schönberg, který bydlel v Mödlingu, nebo Hugo Wolf, jehož stopy se nacházejí v Perchtoldsdorfu – za nimiž se vyplatí podniknout cestu do Dolního Rakouska. Třeba takový Ignaz Joseph Pleyel, současník Beethovena, prorazil z Rupersthalu ve Weinviertelu až do daleké Paříže. Dědictví tohoto během své doby nejvíce hraného skladatele se uchovává v podobě koncertů a v zajímavém muzeu, jež vzniklo v jeho rodném domě.

S hvězdně obsazenými koncerty a v pečlivě koncipovaném muzeu se v mostviertelském Ruprechtshofenu udržuje věčně živá vzpomínka na Benedicta Randhartingera, skladatele, zpěváka a kapelníka u císařského dvora. Pěkná tradice znovu ožila na zámku Atzenbrugg: tam, kde Franz Schubert trávil letní období se svými přáteli, se nyní konají „Schubertiády“ na nejvyšší úrovni.