Léto v údolí Kamptal jako za starých časů

S nohama ponořenýma do chladivé vody, myšlenkami stále u večerního představení v zámeckém parku: údolí Kamptal, jeho kultura a kulinářské speciality, sytě zelená příroda a červenobílé lázeňské domy těší návštěvníky již od roku 1900.

Doporučováno císaři a králi, milováno šlechtou: údolí Kamptal se svými kouzelnými zákoutími, chladivými lesy a osvěžujícími vinicemi patří již od roku 1900 k nejoblíbenějším cílům letní dovolené. Dostatečně vzdálené, abyste zapomněli na starosti všedního dne, a přitom dostatečně blízko, abyste se mohli zastavit na koupališti. Ale pozor: pokud si prohlédnete pestrý kulturní program, určitě budete chtít zůstat déle.

Kamptalské vily, kulturní skvosty a lázně

Místo, které je domovem kulinářských specialit, vzkvétajícího umění a pláží ke koupání uprostřed věčně zelených lesů, kde chcete zůstat a objevovat poklady tohoto regionu. Proto najdete nejkrásnější kampalské vily v lázeňské městečku Gars am Kamp a jejím okolí. Němí svědci mondénní doby, kdy se dámy setkávaly s mladými muži a na procházkách podél řeky Kamp objevovaly přírodu a to, co je spojovalo. Někdy svou lásku zpečetili pod anděly Pavla Trogerse a světců v benediktinském klášteře v Altenburgu. Oslavy lásky se konaly také na renesančním zámku Rosenburg. I dnes se zde můžete vzít - nebo se nechat okouzlit představením dravých ptáků. Pokud chcete šplhat vysoko do výšin, navštivte nedaleký horolezecký park. S kartou Niederösterreich-CARD můžete tyto a mnohé další výletní cíle navštívit zdarma.
Pokud se z Garsu vydáte na jih, zažijete skutečně osvěžující - a úžasně retro - zážitek. Protože zde na vás čekají historické lázně Kamptal, zejména působivé plážové koupaliště Plank am Kamp, které je chráněnou kulturní památkou. Již 100 let pomáhá osvěžit tělo i ducha. U červenobílých koupacích domků září šťastné oči dětí se zmrzlinou v ruce. Scenérie s chatkami, třpytící se řekou Kamp a velkým trávníkem na lenošení je jedinečná. Pokud máte hlad, obraťte se s důvěrou na rodinu Bachmannů a jejich provozovnu Strand-Heurigen. Jehněčí klobásky, míchaný ovčí sýr nebo farmářské uzeniny, na co máte chuť?

O několik vesnic dál leží Schönberg. "Alte Schmiede", dokonalá kombinace galerie, muzea a vinného sklípku, je ideálním místem pro naplánování těch nejkrásnějších výletů - například po lesní naučné stezce, nebo raději po vinařské stezce? V přírodní rezervaci Kamptal-Schönberg najdete pravděpodobně nejkrásnější výhledy. Stezka podél řeky je osvěžující, stezka Trude Marzik Weg je o něco náročnější. Téměř všechny cesty vedou přes vesnici Mollands, kde si v místní vinotéce Weinbeisserei můžete vychutnat dokonalou souhru umění na talíři a v sudech vinného sklepa. Pokud chcete pokračovat dál, vydejte se po vinařské stezce kolem vinic a lednic plných skvělých vín do dalšího cíle: interaktivního světa zážitků s vínem LOISIUM v Langenlois.

Gastronomie, umění a zvuk

Regionální pochoutky jsou stejně jako kdysi důležitým prvkem dokonalé letní dovolené. V regionu Waldviertel jste na správném místě. Nakládané výrobky značky Grossauer Edelkonserven ze Schönbergu am Kamp nebo výrobky Andrey Gillingerové z Langenlois, chutnají jako za císaře pána. V chladicích boxech v Hadersdorfu na vás čekají chutné výrobky ze sýrárny Hofkäserei Robert Paget v Diendorfu, kde se na louce pasou indiánští buvoli - tento výlet můžete spojit s návštěvou muzea Daniela Spoerriho. Přímo v Langenlois můžete navštívit týdenní trh (každý pátek od 6.45 do 11.00). Náš tip: domácí těstoviny od Doris Wasserburger! V Langenlois si také můžete užít skvělou relaxaci v hotelu LOISIUM Wine & Spa Resort, kde design a víno dokonale ladí. Nebo si raději odpočinete ve vinném sklípku Ursin Haus a ochutnáte prvotřídní vína z údolí Kamptal - pravděpodobně dáváte přednost obojímu, že? Rezervujte si proto pokoj například v hotelu Vierzigerhof nebo přímo u vína v jednom z nejlepších vinařství v regionu, v Heurigenhof Bründlmayer (růžové prosím!), kde můžete i přenocovat. Den v Langenlois můžete příjemně zakončit také v Heuriger Steinschaden v Saubergu nebo v Heuriger Nastl. Hned za rohem je také kulturní tip pro děti: v zážitkových zahradách Kittenberg v Schilternu vystupuje Rytíř Rust - a to je zážitek sám o sobě! Dospělí se mohou těšit na Zámecké slavnosti v Langenlois a Dolnorakouské zahradní léto v Langenlois a Schilternu.

Pokud navštívíte Langenlois, rozhodně se musíte vydat také do města Krems an der Donau a projít se po umělecké míli nebo si vychutnat svěží vítr při plavbě lodí. Z Kremsu to není daleko do Senftenbergu, kde stojí za návštěvu především setkání muzikantů, které se koná každou druhou sobotu v měsíci v hostinci Schlapf'n Wirt. Romantické duše najdou svůj letní domov v Gneixendorfu. Neobyčejně romantický zámek Wasserhof, který kdysi vlastnil bratr Ludwiga van Beethovena, jenž sám mnohokrát obýval rohový pokoj se třemi okny v prvním patře, je pastvou pro oči. V září se v bývalé sýpce, která patří k hradu, uskuteční působivá série koncertů u příležitosti 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Pokud se rozhodnete zůstat déle, můžete pohodlně přenocovat v hotelu Cobaneshof.
Návštěva hradu Grafenegg s amfiteátrem Wolkenturm je ideálním zakončením letní dovolené v údolí Kamptal. Historismus a futurismus se prolínají v současnosti a zanechávají vás v úžasu. Se zámkem a parkem, jízdárnou z 19. století a samozřejmě s úžasným jevištěm pod širým nebem. Od 14. srpna po zahájení festivalu v Grafeneggu opět ožije.