MAMUZ zámek Asparn a MAMUZ Mistelbach

Na zámku Asparn je k vidění expozice „Bauen und Wohnen im Mittelalter“ (Stavění a bydlení ve středověku), v Mistelbachu se představují „MAYA“ (Mayové).

POZOR STAVENIŠTĚ

Výstava „ACHTUNG BAUSTELLE. Bauen und Wohnen im Mittelalter“ (POZOR STAVENIŠTĚ. Stavění a bydlení ve středověku) přestaví od 18. dubna do 22. listopadu 2020 to, co vytvořili středověcí stavitelé. Jak se ve středověku stavěly jednoduché domy a velké hrady, pomocí jakých materiálů a prostředků? A jakou funkci měla která budova? Pro názornou představu bude na archeologickém venkovním prostranství vystavěn raně středověký kostel. Expozice návštěvníky seznámí se zemědělstvím a stravováním ve středověku a také s domácností a obchodem na vesnicích, ve městech, na hradech a v klášterech v příhraničních oblastech Dolního Rakouska a České republiky. 

MAYOVÉ

Jejich sídelní oblast s více než stovkou velkých měst byla v období rozkvětu mezi lety 250 a 900 n.l. nejhustěji obydleným regionem na světě. Mayové, společnost s úžasnými vymoženostmi v umění a vědě. Hluboko v džungli Střední Ameriky se ještě dnes tyčí impozantní kamenné chrámy a paláce fascinující vyspělé kultury. V roce 2020 se muzeum MAMUZ Mistelbach věnuje legendární mayské kultuře a poprvé za 25 let tak představí v Rakousku rozsáhlou mayskou expozici. Výstava se podrobně zaměřuje na životní prostředí Mayů jak v tropické nížině, tak také ve vulkanické vrchovině Guatemaly. Jak Mayové dospěli navzdory obtížným podmínkám životního prostředí mezi tropickou nížinou a vulkanickou vrchovinou v Guatemale k takovému kulturnímu rozkvětu? Jak organizovali své soužití a jaké byly nakonec příčiny kolapsu? Expozice ukazuje více než 200 originálních předmětů ze Střední Ameriky, z nichž některé lze vidět v Evropě poprvé. Zlatým hřebem jsou exponáty vyrobené z jadeitu.