Cesta do doby kamenné

Na návštěvě u mamutů a spol.: tam, kde v Dolním Rakousku můžete autenticky prožít dobu kamennou.

Willendorfská venuše vytvořená před 27 000 lety je sice nejznámější nález v Dolním Rakousku z doby kamenné, rozhodně ale není jediný. O životě lovců a sběračů v pravěku vypráví několik muzeí.

V Dolním Rakousku se vyskytuje nejen spousta archeologických nalezišť, ale také míst, na kterých se můžete ponořit do doby kamenné. Tak například muzeum MAMUZ na zámku Asparn an der Zaya ohromujícím způsobem představuje život a svět v době lovců mamutů před přibližně 40 000 lety až po raný středověk. Především díky rekonstruovaným modelům pravěkých obydlí v originální velikosti se stal z muzea jedinečný výletní cíl. Jako doplnění jsou v muzeu MAMUZ Mistelbach ke zhlédnutí úžasné každoročně se obměňující historické expozice.

O mamutech, kruhových příkopech a venuši

Muzeum pravěku v obci Nußdorf ob der Traisen s mamutem před vstupem do muzea věrně napodobujícím skutečný originál prezentuje nejdůležitější nálezy z oblasti Traisental. Na kopci Heldenberg je k prohlédnutí rekonstrukce vesnice z mladší doby kamenné a jeden z legendárních kruhových rondelů. A Willendorfská venuše? Ta dnes hostuje v Přírodovědeckém muzeu ve Vídni. Ve Willendorfu samotném ale Venusium ukazuje další nálezy z této doby.