Bild Stift Melk, © Niederösterreich-Werbung/ Michael Liebert

Brána do Wachau: Melk an der Donau

Melk se rozkládá na začátku regionu Wachau a je součástí památky světového dědictví UNESCO. Nejen klášter, ale také město samotné jsou krásné k zamilování.

Městem Melk se vine „červená nit“. Anebo vlastně 4 červené nitě, protože jím procházejí ještě „Die Goldene Stiege“, „Die Blaue Welle“ a „Der Grüne Pfad“ - nové tematické stezky v Melku. Výchozím bodem je kašna Kolomanibrunnen na náměstí Rathausplatz, odkud jsme se i my vydali na průzkum městem.

Červená nit vinoucí se historickým městečkem Melk

Historicky významná červená nit neboli turistický okruh „Der rote Faden“ prochází srdcem města k jeho historickému jádru, nádhernému klášteru Melk. Klášter trůnící nad městem je domovem benediktinských mnichů i nejstaršího klášterního gymnázia Rakouska a popisuje se láskyplně jako „nejsymboličtější a nejdominantnější barokní budova“. A to právem, jak se sami přesvědčíme, neboť krása slavnostních prostor vyzařujících dávnou historii je jedinečná. Proto náš tip: určitě si rezervujte komentovanou prohlídku! Před túrou si ale dopřejeme v kavárně Haubis v parku Löwenpark skvělou snídani s kovářskou šunkou, mostviertelským ovčím sýrem a se spoustou různých regionálních druhů chleba a sladkým pečivem – mňam! Další kulinářská senzace na trase „Der rote Faden“ je Restaurant zur Post. Náš obědový tip: smažené kuřátko s bramborovým salátem s polníčkem!

Cesta je cíl

Na další procházku jsme se vydali po zelené stezce „Der Grüne Pfad“, která vede rovnou do revitalizovaného městského parku. Cestou míjíme Café Central, nejstarší kavárnu okresu. Tady si lze krásně odpočinout na zahrádce, při domácí pražené kávě od pána domu Markuse Madara obdivovat klášter a poklábosit si s milým vrchním Friedlem, jenž je pozoruhodností sám o sobě. Zelený je rovněž náš cíl – zlaté schody „Die Goldene Stiege“, neboť ty vedou nahoru ke klášteru, kde se tentokrát věnujeme klášterní zahradě koncipované v zajímavém propojení barokní a anglické zahradní architektury. Zahrada rozprostírající se na třech úrovních zve k rajskému objevování, k procházkám po cestičkách klikatících se k mluvícím kamenům a okouzluje svou druhovou rozmanitostí. Jako obědový tip je tentokrát v plánu tradiční rakouská kuchyně v radničním sklepě Rathauskeller Melk, přesněji: naprosto vynikající „Rieslingbeuscher“, čili plíčky na ryzlinku. Dále pokračujeme po „modré vlně“, tedy po stezce „Die Blauen Welle“, kde kopírujeme po modrých dlaždicích řeku a dostáváme se na vyhlídkovou plošinu a nakonec do lužní oblasti Melku. V lodních zastávkách společností Brandner Schiffahrt a DDSG je možné si objednat výletní plavbu do Wachau, do měst Spitz, Dürnstein nebo Krems – povinné pro návštěvníka Melku! Po návratu zpět zavčas k odpolední kávě v cukrárně Bäckerei und Konditorei Mistelbacher si dopřejeme některý z nepopsatelně dobrých dortů (specialita domu: „Melker Torte“!) a pokud je období meruněk, tak samozřejmě kopeček excelentní domácí meruňkové zmrzliny.

Venkov se snoubí s městem: kulinářství v okolí města

Každou středu otevírá na pěší zóně své stánky tzv. Wochenmarkt, kde si lze koupit aromatický lesní med, čerstvé a uzené ryby, farmářský chléb a také čerstvou zeleninu a květiny. Stejně jako během farmářského trhu, který se koná každou sobotu, pocházejí i na tomto „týdenním trhu“ všechny pochutiny z okolních obcí. Přímo na pěší zóně čeká také prodejna bioproduktů Gerdas Bioladen na příznivce regionálních uzenin, čerstvých šťáv, pálenek, biosýrů od Rolanda Bergera a grandiózní biozmrzliny ze statku Hansinger z Kilbu. Hned za rohem se nachází řeznictví Schmankerlfleischer Sdraule známé pro paštiky a waldviertelské speciality jako třeba „Saumeisn“. A nejlépe je si vše vychutnat na čerstvém vzduchu na zahrádce! Kousek od centra, v hotelu Wachau, se na talíř servíruje téměř výlučně regionální kuchyně jako domácí biohovězí a divočina z loveckého revíru kláštera.
Náš tip: v 4hvězdičkovém hotelu se rovněž úžasně spí.