MÝTUS LUDWIG VAN

Beethovenovo město Baden bei Wien slaví jubilejní rok od narození Ludwiga van Beethovena.

Ludwig van Beethoven se narodil před 250 lety v Bonnu. Mistr klasicistní hudby žil a tvořil také v městečku Baden bei Wien, které mu v jeho jubilejním roce věnuje výstavu.

Génius, rebel, mýtus

V roce 2020 se slaví 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena. Kaiserhaus Baden (Císařský dům Baden) při této příležitosti hostí od 9. listopadu 2019 do 20. prosince 2020 výstavu „MYTHOS LUDWIG VAN“: výstava zaujme nejen vyslovené milovníky klasiky. V Kaiserhaus Baden je k vidění mnoho exponátů a obrazových ztvárnění z tuzemských i zahraničních muzeí (Beethoven-Haus Bonn) a také ze soukromých sbírek (Biblioteca Beethoveniana), díky nimž má výstava silně zážitkový charakter. Přijdete tak třeba ke smrtelné posteli, kde přátelé mrtvému skladateli snímají posmrtnou masku a odstřihují kadeře a kousky oděvu. Nebo do salónu, v němž umělci stylizují skladatele do ikony; pomocí „Mythomatu“ si vytvoříte svůj zcela osobní obraz Beethovena a v hudební komnatě se nově komponují „typické“ Beethovenovy skladby. Určitě zlatý hřeb výstavy: historický a nedávno restaurovaný kladívkový klavír z Beethovenova domu, na kterém skladatel hrával během svých pobytů v Badenu.

Ztvárnění Beethovena

Ani věda nepřijde zkrátka: rovněž Beethovenův politický postoj stejně jako jeho láska k přírodě nebo role v dějinách hudby nezůstanou stranou. Jako zahájení a doprovod výstavy se vždy poslední pátek v měsíci v Beethovenově domě v Badenu koná řada kulturních akcí „Zu Besuch bei LUDWIG VAN“ (Na návštěvě u Ludwiga van“). Legenda Ö1 Johannes Leopold Mayer zve hosty na večery rozhovorů s hudbou, od ledna roku 2020 se v prostorách výstavy také každý měsíc konají koncerty. Náš tip: zkombinujte výstavu s návštěvou Beethovenova domu. Dům v biedermeierovském stylu na ulici Rathausgasse 10 je opravdovým poutním místem pro fanoušky Beethovena, neboť právě tady složil důležité části své světově proslulé 9. symfonie.

beethoven2020.baden.at