Nejkrásnější poutní stezky Dolního Rakouska

Když putují nohy a myšlenky: turistické trasy pro poutníky – od cesty Via Sacra a Vídeňské poutní cesty až po weinviertelskou Svatojakubskou cestu.

Zpomalit, uvolnit se a najít nový směr: na poutích a poutních cestách se putuje zcela osamoceně nebo ve skupince stejně smýšlejících po poklidných stezkách do Kremsu nebo do Mariazell. Dolnorakouské duchovně zaměřené turistické stezky dopřejí mnoho kilometrů svobodného putování.

Na svatých cestách: Via Sacra z Hinterbrühlu do Mariazell

Na stezce Via Sacra, nejstarší poutní cestě Rakouska, můžete obdivovat významné kulturní památky jako klášter Lilienfeldklášter Heiligenkreuz nebo bazilika Mariazell, zatímco si hledáte cestu do svého vlastního nitra. Četné možnosti občerstvení a přenocování rozdělují 125 kilometrů dlouhou trasu z Vídně do Mariazell na delší a kratší etapy – dle vaší denní dispozice. Kdo nechce vyrazit sóĺo, může se připojit k některé z pravidelných poutí s doprovodem průvodce a putovat společně s dalšími stejně smýšlejícími poutníky.

Vídeňská poutní cesta

Wiener Wallfahrerweg (Vídeňská poutní cesta) jako sportovní varianta cesty Via Sacra v délce 110 km vás po starých římských cestách dovede do Mariazell. Cesta, na kterou by si poutníci měli vyhradit čtyři až pět dnů, začíná v Perchtoldsdorfu a pokračuje přes Kaumberg směrem do alpského jihu. Na poklidných stezkách přes louky a lesy rychle objevíte malé, ale často opomíjené zázraky přírody a najdete novou vnitřní sílu.

Cesta je cíl: Svatojakubská cesta Weinviertel

Blahodárnou pohodu zažijí poutníci na 153 kilometrů dlouhé, dobře značené poutní cestě, která vede z Drasenhofenu až do Kremsu an der Donau. Doširoka se rozprostírající krajina, malebné vinohrady a idylické sklepní uličky pomůžou oprostit se od starostí všedního dne. Na Svatojakubské cestě Weinviertel zažijete tradici a víru v typické a autentické podobě. Tip: zakončete svůj den u skleničky vína v některém z četných vinných šenků ve Weinviertelu.

Poutní cesta v jižním Weinviertelu: Poutní cesta sv. Františka Weinviertel

Zpomalení najdou poutníci také na 138 kilometrů dlouhé okružní trase, která vede různorodě obhospodařovanou krajinou jižního Weinviertelu. Poutní stezka Franziskusweg Weinveirtel se dělí na 7 úseků: „možnosti výstupu a nástupu“ jsou na 26 místech. Razítka do osobních poutních pasů se nacházejí v kostelích podél stezky.

Svatojakubská cesta z Vídně napříč Dolním Rakouskem

Již od středověku přivádí Svatojakubská cesta poutníky do Santiaga de Compostela ke hrobu sv. Jakuba. Při zahájení túry z Hainburgu vede stezka po stopách cesty Donaulimesstraße vybudované Římany z východu na západ přes Dolní Rakousko. Najít klid pro rozjímání a propojení se svým Já umožní poutníkům na 200kilometrové trase příroda a historické památky jako klášter Göttweigklášter Melk, bazilika Maria Taferl a klášterní kostel Ardagger.