Tam, kde hoří oheň

Tradice na Eisenstraße: Erich Helm vykoval nejmenší kovářské kleště na světě – trhák kovářských Vánoc v městečku Ybbsitz.

V městečku Ybbsitz, dávném centru železářského průmyslu, ještě dnes žije a oslavuje se tradiční kovářské řemeslo. Například v podobě velkých adventních slavností starých zvyků anebo nejmenších kovářských kleští na světě.

Erich Helm z Ybbsitzu vykoval nejmenší plně funkční kovářské kleště na světě – jsou velké jako nehet na prstě a jsou zapsané v Guinnessově knize rekordů. Tyto mini kleštičky se staly v podobě odznaku se špendlíkem prodejním šlágrem kovářských Vánoc v Ybbsitzu, které jsou zcela zasvěcené kovářské kultuře.

Železný zvyk

Není divu, že se právě Ybbsitz upsal kovářskému řemeslu tak, že se dokonce i každoroční adventní trhy odehrávají ve znamení ohně a železa: mostviertelské městečko, dnes součást mostviertelské turistické trasy Eisenstraße, bylo kdysi jedním z center železářského průmyslu: v roce 1572 se tady napočítalo 33 kovářů kovajících sekery, 22 kovářů kovajících nože na zelí, osm kovářů kovajících bednářské nože, pět kovářů kovajících lžíce a čtyři kováři kovající nůžky.

Kovářem navěky

Také Erich Helm je součástí dlouhé tradice. Téměř 46 let pracoval jako kovář nástrojů v městečku Ybbsitz. Ještě dnes stojí penzista během kovářských Vánoc vždy u kovadliny, protože „když vidím oheň a kladivo,“ říká, „rozbuší se mi srdce a hned jsem zase kovářem!“

Kovářská míle Ybbsitz