bild-1-Waidhofen an der Ybbs, © Niederösterreich-Werbung/Martin Matula

Středověk se snoubí s modernou: Waidhofen an der Ybbs

Při návštěvě Waidhofenu je pořád co objevovat. K největším zajímavostem patří architektoničtí pamětníci historie obrany města, skvostný koncertní sál s ohromnou akustikou a bohatá kulturní nabídka zvoucí ke stálým návratům.

Po stopách Rotschildů

Našim prvním cílem je impozantní neogotický zámek Rothschildů, jehož věž je ozdobena výraznou skleněnou koulí. Z dílny hvězdného architekta Hanse Holleina rovněž pochází spektakulární křišťálový sál, který se ideálně hodí pro svatby, veřejné akce a díky perfektní akustice také pro koncerty. Po celý rok zámek nabízí kulturní události. Na malebném nádvoří lemovaném arkádami se tak každoročně v létě konají zámecká dvorní představení divadelního souboru Waidhofner Volksbühne a zámecké dvorní kino láká svými klasickými kousky na filmový zážitek pod hvězdným nebem. Během adventního období tvoří nádvoří stylový rámec pro vánoční trhy „Flammende Lichterweihnacht“.  Kromě gurmánského lokálu Schlosswirt s dobrou nabídkou vín je zámek Rotschildů mimo jiné také sídlem  Muzea 5 živlů, které zprostředkuje interaktivní zážitek nejen pro nás, ale také pro celou rodinu!

Město sedmi věží

Již kolem roku 1400 bylo kolem rozkvétajícího města Waidhofen zřízeno opevnění. Není tedy divu, že si objednáme prohlídku, abychom se dozvěděli více napínavých detailů. Při našich toulkách městem vnímáme pohnutou historii na každém kroku: na horním náměstí Oberer Stadtplatz náš pohled hned přitáhne morový sloup postavený v roce 1665, Madona na měsíci trůnící nahoře na mramorovém sloupu. Naproti můžeme obdivovat hned první městskou věž, jejíž hodiny na severozápadní straně ukazují stále tři čtvrtě na dvanáct – hodinu historického vítězství nad obležením města tureckými vojsky v roce 1532. Fantastický výhled nahoře na věži přes staré střechy města hned tak nezapomeneme. Až do dnešních dnů zdobí čtyři kostelní a tři městské věže pozdně středověký obraz města. Po výstupu na věž se hladoví vracíme zpátky do protější biocukrárny Hartner. Výtečné kardinálovy řezy s ovocem jsou jedna báseň, nugátem plněný „Waidhofnerský městský tolar“ je perfektním suvenýrem s sebou. Vaši přátelé doma se ale určitě těší také na nějakou lahůdku z farmářských trhů „Weidhofner Wochenmarkt“, kde se prodejci setkávají již od 12. století.

Národopis k moučníku

Na dolním náměstí Unterer Stadplatz stojí dům, ke kterému míříme hned z několika důvodů: v prvním poschodí se nachází Národopisné muzeum, v přízemí parní pekárna rodiny Piaty. Ve stylu typické vídeňské kavárny se tady servírují ty nejlepší kremšnity a pravděpodobně nejlepší zmrzlina ve městě! Fanoušci řezů Esterházy se budou cítit jako v sedmém nebi v cukrárně Erb nedaleko historické budovy Alte Post. V arkádových průchodech domu prozkoumáme četné obchůdky. Náš tip: udělejte si čas a vyběhněte na vnitřním nádvoří do prvního patra! Kdo by se chtěl procházet městem ještě déle, tomu klademe na srdce návštěvu manufaktury Freiwild pro výrobu krojů návrhářky Christy Doris Steinauer, která si již udělala svými extravagantními kroji jméno. Za návštěvu určitě stojí také dobře vybavený obchod Brandl se zbožím pro domácnost a papírnictví Kappus, jež je se svými vrzajícími dřevěnými podlahami a zbožím až po strop skutečnou institucí ve Waidhofenu.

V okolí Waidhofenu čeká panenská příroda

Poslední odbočení nás dovede opět k další věži. Procházíme stylovým prostředím pěší zóny Waidhofenu, kde se každé sobotní dopoledne konají „pochoutkové trhy“ s regionální nabídkou. S těžkým srdcem se rozloučíme s dobrotami a pokračujeme k výjezdu z městského centra, nad kterým bdí spánkem Šípkové Růženky věž Ybbsturm. Poněvadž se obloukem rozpíná přes cestu, můžeme pohodlně projít skrze ni. Jen pár kroků od centra se ocitneme uprostřed přírody na břehu říčky Ybbs. Zítra se tady vydáme na krásnou túru podél řeky a později navštívíme ještě dobrodružný park Buchberg. Ale pro dnešek už šetříme síly a vracíme se raději do rodinného hotelu Mooshamer, kde si dopřejeme příjemné zakončení dne.