Weinherbst Architektur, © Niederösterreich-Werbung/Andreas Hofer

Víno a architektura

Dolní Rakousko je již 2 000 let domovem vína. Svými početnými tradičními a moderními vinařskými stavbami se Dolnorakouská vinařská cesta stala akcelerátorem evropské architektury v oblasti vinařství.

„Víno je poezie v láhvi!“, prohlásil již spisovatel Robert Louis Stevenson v 19. století. Zdalipak při tom myslel na dolnorakouská vína a vinařskou architekturu? Víno je v Dolním Rakousku v každém případě jedna velká báseň. Především ve formě požitku. Nikde jinde není víno v takové míře výrazem dobré chuti a dobrého vkusu: v tekutém skupenství jako víno a v pevném skupenství jako vinařská stavební kultura.

Co víme zcela určitě: aby bylo víno jako báseň, musí klapnout více předpokladů: výborná poloha, ideální klima a výjimeční vinaři. Sladkým hroznům je totiž potřeba věnovat veškerou kompetenci a plně se jim odevzdat, jen tak se z nich stanou lahodná vína. Nejlepší vína pocházejí z nejlepších poloh. V těchto pěkných místech se daří také nádherné vinařské architektuře. Vinohradnictví v Dolním Rakousku propojuje fascinujícím způsobem tradici a modernu pomocí architektury, jež posiluje regionální a kulturní identitu. Architektura a víno zde žijí v symbióze. Víno chutná nejlépe v tradičních malebných sklepních uličkách. Anebo z jednoduché skleničky v místních „Heurige“. Ve 181 obcích se nachází celkem 1100 sklepních uliček,  jimž se v lidovém nářečí láskyplně říká „vesnice bez komínů“. A další den zase pro změnu potěší degustace vína s vinařem v prostředí moderní architektury. Ve vinotékách a světech vín návštěvníci zase získají cenné informace o vínu a mohou si rovnou obstarat „poezii v láhvi“ pro příjemné večery doma. Velmi oblíbená je také dovolená přímo ve vinařství u vinaře dle vlastního výběru.

Když jsou víno a architektura v symbióze