SVĚŽÍ

harmonie

Weinherbst Kamptal, © Romeo Felsenreich

Dolnorakouský vinařský podzim

Oslavte sklizeň roku: na vinařských slavnostech během dolnorakouského vinařského podzimu koštují návštěvníci víno přímo ve sklepních uličkách.

My, Dolnorakušané, milujeme víno až tak, že jsme pro něho vytvořili páté roční období: dolnorakouský vinařský podzim. Od srpna do listopadu je víno středobodem života.

Od rozkvetlých vinic po sklizeň, od slavností sklepních uliček po vinobraní, od křtu vína až po první košty mladého moku na jaře. Co se týče vína, najde se po celý rok dostatek důvodů k oslavám. Dolnorakouský vinařský podzim je babí léto v té nejkrásnější podobě. Vinohrady jsou zbarvené do zlatavě žlutých a kaštanově hnědých barev. Málo srážek. Ve vzduchu se vznáší vůně lisovaných hroznů a zralých jablek. Příroda ponoří zdánlivě nekonečné řady keřů révy vinné do jemných barevných odstínů. Působivé terasy s vinicemi sem a tam zahalí tajemné závoje mlhy.

Tajemství úspěchu vinařů: tradice se snoubí s inovací

Dolnorakouští vinaři bodují svými vynikajícími víny. Charakteristická je pro ně sounáležitost s regionem, tradice a odvaha k novému. Dolní Rakousko je domovem mnoha úspěšných vinařů. Klíč k úspěchu se pravděpodobně nachází ve třech věcech: v profesionálním vinařském řemeslu nejvyšší kvality, v přístupu vinařů a v typické půdě rozlehlé oblasti. Značka ideál pro odrůdy jako Veltlínské zelené, Ryzlink rýnský, Rulandské bílé a Chardonnay. První víno s označením  DAC pochází z Dolního Rakouska. Raritu Veltlínské červené si vychutnají návštěvníci v nejstarším vinařství Rakouska v klášteře Klosterneuburg. K poznávání neobvyklého zvou také místní odrůdy jako Rotgipfler a Zierfandler ve Vídeňském lese.

Nejkrásnější vinařské obce Dolního Rakouska: okouzlující vinohrady, tradiční sklepní uličky a moderní vinařská architektura

Hlavní vinařská oblast Rakouska snoubí vinařskou stavební kulturu s duchem moderní doby tak, jako snad nikde v Evropě. Tradiční sklepní uličky zvou návštěvníky do svých sklepů, jako třeba v Rohrendorfu, nejdelší sklepní uličce Rakouska. Dolnorakouská vinařská cesta (Weinstraße Niederösterreich) dává nový impulz evropské vinařské architektuře, v celém kraji je největší zastoupení tradičních a moderních vinařských staveb v evropském měřítku.

To, s jakou láskou je víno v dolnorakouských vinařských regionech kultivováno, se odráží také v živoucí vinařské kultuře. Lidé se zde setkávají k oslavám na Dolnorakouské vinařské cestě dlouhé 830 km v některé z jejich 1 100 sklepních uliček.

Každý den nějaká slavnost. A je spousta podnětů pro oslavu vína: stovky vinařských slavností, prezentace mladých vín, slavnosti „Heurige“ a komentované prohlídky ve vinohradech. Autentické a chutné slavnosti sklepních uliček, které zvou na ochutnávku a košt nového ročníku, jsou magnetem pro publikum. Známé sklepní uličky a jejich vinaři vytvářejí tradiční atmosféru, před níž návštěvníci jen stěží mohou uniknout. Kulinářské výtvory zaručují gurmánský a vinný požitek na nejvyšší úrovni. V osmi vinařských oblastech lákají početné Heurige a vinné šenky. Zvlášť vkusně se výtečný mok prezentuje při degustacích ve vinotékách a světech vína. A zakousnout se do chutné Wachauer Laberl z Dürnsteinu (speciální houstička) absolutně nemá chybu. Po dobrém posilnění přijde vhod vyrazit na procházku, túru nebo projížďku na kole nádhernými vinohrady. Na zážitkových cestách a dovolených ve vinařstvích přímo u vinaře si milovníci vína plní své sny. Takže: na zdraví!

 

Slavnosti na Vinařské cestě