Wagram

Dřívější vinařská oblast „Donauland“ byla v roce 2007 přejmenována na Vinařskou cestu „Wagram“ nacházející se východně od města Krems na severní straně Dunaje.

V této oblasti se rozkládá 3 450 hektarů vinic ve dvou zcela rozdílných lokalitách: severně od Dunaje navazuje na Kamptal východním směrem Wagram rozprostírající se 30 km dále na východ. Jižně od Dunaje se nacházejí spíše menší vinařská centra oblasti Tullnerfeld, před branami Vídně leží historické vinařské město Klosterneuburg s klášterním vinařstvím.

Samotný Wagram lze díky geografické poloze a klimatickým podmínkám nazvat ideální vinařskou oblastí. Půda – sprašná návěj na březích pravěkého moře, jež dává krajině jedinečný ráz – je bohatá na fosílie a minerály. Vínům tak prokazatelně propůjčuje výjimečný charakter. Vedle kořenitého pepřového Veltlínského zeleného se v oblasti Wagram pěstují rovněž odrůdy Veltlínské červené a Veltlínské červené rané, které je domorodou odrůdou vinařského regionu Wagram.  Spektrum bílých vín doplňují Rulandské bílé a Ryzlink rýnský, u červených odrůd dominuje Zweigeltrebe. Vinné šenky, tzv. Heuriger, se v celé vinařské oblasti Wagram nacházejí v hojném počtu a jsou velmi dobře navštěvované.

Vinařská cesta Wagram