Weinland Niederösterreich, © Robert Herbst

Země vína Dolní Rakousko

Více než 28 000 hektarů plochy vinic, romantické sklepní uličky a tisíciletá vinařská kultura: vítejte v největším vinařském regionu Rakouska.

Kdo umí ocenit ušlechtilý mok, nemůže projít kolem výtečných vín dolnorakouských vinařů bez povšimnutí. Tady se dobře ví, jak dělat víno, tady se tradice snoubí s inovací – tady je chuť zůstat.

Výtečnost: různorodost a chuť

Veltlínské zelené, kam až oko dohlédne, mezinárodně známý Ryzlink rýnský a ušlechtilé červené odrůdy: se 75 % bílých odrůd a 25% červených odrůd nabízí země vína ve svých osmi vinařských podoblastech pro každého milovníka vína něco výjimečného.

Jako památka zapsaná na seznamu UNESCO je oblast Wachau známá široko daleko přes hranice. Tady se ochutnávka vína vyplatí vždy. Totéž platí pro příznivce odrůdy Veltlínské zelené v oblastech Kremstal, Traisental, Carnuntum, Kamptal nebo Wagram. Kdo bude odtud směřovat na jih, najde v regionu Thermenregion Wienerwald kromě jiného místní původní speciality jako Zierfandler a Rotgipfler. Kvalitními kontrolovanými víny s označením DAC  se může pochlubit především Weinviertel. A co takhle dopřát si návštěvu ve sklepních uličkách, v takzvaných „vesnicích bez komína“?

Celosvětově unikátní vinařská kultura

Odhaduje se, že Dolní Rakousko je domovem vína více než 4 000 let. Na zdraví si zde připíjeli již Římané. Postupně se kultivovala vinařská kultura, která je v této podobě ojedinělá ve světovém měřítku. Nezapomenutelné příběhy o ní vyprávějí vinařské obce, vinaři a ušlechtilá vína na „Vinařské cestě“.

Výjimečný ráz: neocenitelný zážitek!

Nejlépe je vydat se na neobvyklou cestu za vínem osobně a zažít přímo v místě, co to opravdu znamená požitek. A je jedno, jestli podniknete dovolenou ve vinařství nebo se na cestu poznání vína vydáte regionem  pěšky nebo na kole, jedna věc vás určitě nemine: krok za krokem a doušek za douškem ve vás prostě dolnorakouská kultura „Heurige“ vzbudí chuť vracet se opakovaně zpátky. Brzy na viděnou!

Největší vinařský region na Dunaji

Jaro ve Wachau, © Andreas Hofer

Wachau

Číst dále
Heidentor, Carnuntum, © Andreas Hofer

Carnuntum

Číst dále
Požitkářská míle Wienerwald, © Wienerwald Tourismus/Raimo Rumpler

Thermenregion Vídeňský les

Číst dále
Sklepní ulička Wartberg, © Weinviertel Tourismus/Robert Herbst

Weinviertel

Číst dále