Dunajská cyklostezka, 8. etapa, severní břeh: Vídeň / Severní most - Hainburg

Top Cyklistická stezka z Vídeň / Severní most na Hainburg

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Celá obrazovka
Výškový profil

50,52 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: středně těžká
 • Trasa: 50,52 km
 • Výstup: 20 Hm
 • Sestup: 48 Hm
 • Délka: 5:00 h
 • Nejnižší bod: 143 m
 • Nejvyšší bod: 171 m
Vlastnosti
 • etapová trasa
 • možnost občerstvení
 • kultura / historie

Detaily pro: Dunajská cyklostezka, 8. etapa, severní břeh: Vídeň / Severní most - Hainburg

Krátký popis

Lákavé kontrasty

V osmé etapě uvidíte Dunaj pouze na jejím začátku. Pak cesta probíhá přes přírodní park Dunajské luhy (Donau-Auen), který však poskytuje neméně krás, než řeka. Cílem této trasy je nejvýchodnější město Rakouska Hainburg. Toto město na hranicích se Slovenskem může nabídnout mnoho pamětihodností, jako například areál starého zámku a moderní Lutherův kostel.

 

Pozor:

 • Na Podunajské cyklostezce bude vzhledem ke stavebním pracím probíhajícím mezi Eckartsau a Stopfenreuthem výhledově až do poloviny roku 2021 zřízena objížďka. Za tímto účelem byla zřízena náhradní trasa se speciálním značením. Objížďka je cca o 7 km delší než původní trasa. 

 

Popis

Teď vás ale čeká příroda - kam jen oko dohlédne. Totiž ještě předtím, než skutečně odjedete z města, se již nelézáte v národním parku Donau-Auen (Dunajské luhy), který se rozprostírá jako zelený pás mezi Vídní a Bratislavou. Je to životní prostor pro více než 800 druhů vyšších rostlinpro 30 druhů savců, 100 druhů hnízdících ptáků a kolem 60 druhů ryb.

 

Úplně přesně vám to všechno vysvětlí v zámku Orth, který je jen kousek od vaší cyklostezky. V tomto čtyřvěžatém renesančním vodním hradu sídlí zámecké centrum národního parku schlossORTH. Na zámeckém ostrově najdete vlastní zážitkový areál (Au-Erlebnisgelände) včetně pozorovací stanice pod vodou. V zámku je také muzeum Orth se svým pozoruhodným vlastivědným muzeem.

 

Zámek Orth patří k takzvaným „zámkům na Moravském poli (Marchfeld)“ a jeho dalšího příslušníka budete moci poznat jen o chvíli později - když u Eckartsaue odbočíte z dunajské cyklostezky a zajedete ke stejnojmennému zámku. Toto pozoruhodné místo pobytu posledního rakouského císařského páru Karla a Zity slouží dnes jako kulisa pro filmy, slavnosti, svatby a koncerty. Od dubna do října si můžete tento zámek prohlédnout s průvodcem. Interaktivní výstava o národním parku s názvem „Wild Wechsel“ vás navnadí i na procházku v lužním terénu.

 

U Stopfenreuthe vám doporučujeme udělat si další odbočku - z obce Auwald přímo k proudu řeky Dunaj, kde vám plošina „Au-Terasse“ zajistí výhled na celé povodí řeky (stanový tábor, přírodní koupaliště). Odtud to už není daleko k mostu přes Dunaj u obce Bad Deutsch-Altenburg, který vás přivede na jižní břeh a krátce na to do Hainburgu.

Výchozí bod trasy

Vídeň / Severní most

Cílový bod trasy

Hainburg

Popis trasy Dunajská cyklostezka, 8. etapa, severní břeh: Vídeň / Severní most - Hainburg

Wien - Schönau - Stopfenreuth - Hainburg

 

Popis trasy:

Hned na začátku této trasy přejeďte na druhý břeh a jeďte vedle Nového Dunaje po malebné promenádě po nábřeží. Doporučuje se udělat zastávku v jedné z vídeňských kaváren.

 

U centrálních palivových skladů (Zentral-Tanklager) v Lobau odbočíte doleva a pokračujete po ulici Lobgrundstraße, která se stáčí do táhlé pravotočivé zatáčky. Pak pojedete chvíli po rovné silnici (stále po Lobgrundstraße), dokud u druhé pravotočivé zatáčky neodbočíte doleva.

 

Opustíte blízký břeh Dunaje a budete pokračovat přes malebné dunajské luhy, které jsou nejrozsáhlejšími lučními porosty ve Střední Evropě, dokud po levé ruce nezpozorujete most, po kterém přejedete na druhou stranu. Krátce před Schönau cesta odbočuje východním směrem. Přibližně po 26 kilometrech, kousek za ospalou vesničkou Stopfenreuth narazíte na hlavní silnici, po které se vydáte směrem na jih a po hainburgském mostě přejedete na druhou stranu Dunaje. Most zanecháte za sebou po pravé ruce a pojedete dál po Hollitzer Allee směrem k nábřeží Dunaje.

 

Krátce na to dorazíte do města Hainburg, které rozeznáte už z dálky díky dvěma výrazným terénním vyvýšeniny na pravé a levé straně města a do kterého vjedete přes Hainburskou bránu. V Hainburgu stojí jedno z nejstarších opevněných hradišť Evropy, které byste si každopádně měli prohlédnout.

Příjezd

Po cestě B14 nebo po silnici A22.

Parkování

Park + Ride na ulici Muthgasse

Další informace/odkazy

Přehled objížděk a stavebních prací najdete na: www.carnuntum-marchfeld.com

Další prohlídky kolem výchozího bodu