Malebná a romantická zřícenina hradu Falkenstein, © Romeo Felsenreich

Příjemná aktivní dovolená v regionu Weinviertel

Dokonalý chuťový zážitek pro všechny milovníky vína v regionu Weinviertel s Kathi a Romeem při putování po Falkensteinu, jízdě na kole vinařskou uličkou v Mailbergu a jízdě traktorem po vinicích.

Část 1: Falkenstein a Poysdorf

Působivá zřícenina hradu obklopená malebnými vinicemi a jedna z nejkrásnějších sklepních uliček v Dolním Rakousku - vítejte v romantické vinařské vesničce Falkenstein!

Upřímně řečeno, nemůžeme uvěřit, že jsme v této odlehlé severní části regionu Weinviertel ještě nikdy nebyli. Jen hodina jízdy z Vídně - a jéje, hned jsme v dovolenkovém režimu.

My - to je Kathi a Romeo z cestovatelského blogu Sommertage (letní dny). Dříve jsme rádi cestovali do vzdálených zemí, ale mezitím jsme poznali a zamilovali si Rakousko jako dovolenkovou destinaci. A jednu věc můžeme zaručit již nyní: Region Weinviertel rozhodně stojí za návštěvu!

"Malý sokolí let": cesta na nejkrásnější místa Falkensteinu

Jak nejlépe začít svůj pobyt ve Falkensteinu? Náš návrh: procházka po vinicích okružní turistickou stezku s názvem "Malý sokolí let". Tato tematická stezka vás během dvou příjemných hodin zavede na nejkrásnější místa Falkensteinu.

V první řadě je to samozřejmě impozantní zřícenina hradu Falkenstein, která se majestátně tyčí na kopci a je vidět už z dálky. Velmi působivé: zřícenina pochází z 11. století. Z vrcholu je nádherný panoramatický výhled na Českou republiku.

Cesta vede podél vinic, luk a lesů směrem k vinařské stezce ve Falkensteinu. Zajímavost: přezdívá se mu "Oagossn", což znamená vaječná ulička (z německého Eiergasse). Tato vinařská ulička byla kdysi součástí historické obchodní stezky, kde se konaly také trhy s vejci - odtud také pochází její neobvyklý název.

Ačkoli neznáme všech 1100 vinařských uliček v Dolním Rakousku, jsme si jisti, že ta ve Falkensteinu je rozhodně jednou z nejkrásnějších. Najdete zde 65 lisovacích rostlin - jednu malebnější než druhou.

Hned po něm následuje jedno z našich nejoblíbenějších míst na této trase: labyrint ve vinicích. Jak název napovídá, cesta vede labyrintem vinné révy. Pokud se tam stejně jako my ocitnete těsně před sklizní, máte jednu velkou výhodu: můžete si vychutnávat sladké hrozny během procházky. Milujeme to tady! A jen tak mimochodem, z odpočívadla před labyrintem se vám naskytne jeden z nejkrásnějších panoramatických výhledů na Falkenstein.

Náš tip: Nedaleká restaurace Genusswirtschaft sieben:schläfer nabízí po předchozí rezervaci vynikající piknikové koše. Jsme si jistí, že téměř nikde jinde ve Falkensteinu si nemůžete vychutnat jídlo lépe než na lavičce před labyrintem ve vinicích. Nebo stručně řečeno: motiv pohlednice!

Jízda traktorem po Poysdorfu

Pohodlně se projeďte vinicemi na historickém traktoru se závěsem a poslechněte si vyprávění průvodce - co myslíte? Představujeme vám: pravděpodobně nejautentičtější a zároveň nejneobvyklejší prohlídku města široko daleko.

Začínáme přímo v historickém centru vinařského města Poysdorf, přesněji ve Vino Versum. Je to zážitkové muzeum vína a vinotéka a takříkajíc centrum milovníků vína v regionu.

V klidném tempu - dostatečně pomalém, abyste mohli v klidu pozorovat okolí - se nejprve projdeme nejkrásnějšími vinařskými uličkami Poysdorfu. Jedničkou je pro nás určitě vinná ulička Radyweg. Sněhobílé lisovny s akáciemi se řadí jedna za druhou tak malebně, že dokonce požádáme našeho traktoristu, aby vystoupil a zvěčnil vinnou alej v celé její kráse.

Sytě červený, hučící traktor Steyr se dere stále výš a výš, až se ocitneme ve vinicích nad Poysdorfem. Fantastický výhled na všechny strany!

Jediná nevýhoda: 90 minut cesty uběhne tak rychle, že než se nadějeme, jsme opět na výchozím místě. Na závěr nás ještě čeká ochutnávka vín ve vinárně. Naše shrnutí: Skvělý nápad, nádherná krajina - rádi se sem kdykoli vrátíme!

Brzy na viděnou, milý Weinvierteli!

K otázce "rádi bychom se vrátili" - opravdu bychom se rádi vrátili. A to již v září, kdy budeme prozkoumávat oblast Mailbergu. Region Weinviertel uprostřed zlatého vinného podzimu, což zní nesmírně lákavě!

Užitečné informace o vinařské stezce

Vinařská oblast Weinstraße Weinviertel Veltlinerland
Ubytovaní u vinaře Weingut Stadler
Chutné jídlo Gmoakeller (Falkenstein), Picknick im Weinviertel, Restaurant Neustifter (Poysdorf)
Aktivity během vinařského podzimu Wanderweg „Kleiner Falkenflug", Traktorfahrt (Poysdorf)