Kellergasse Weinviertel, © Weinviertel Tourismus/Robert Herbst

Naše sklepní uličky

Podzemí i nadzemí stojí za návštěvu: dolnorakouské sklepní uličky, které zvou každoročně na družné degustace a jedinečné akce, jsou vinofilní institucí.

Nejenom v létě jsou chladné sklepy vítanou změnou: a je jedno, jestli při posezení před sklípkem v Heurigen, nebo pod zemí při koštování – dolnorakouské sklepní uličky jsou zážitkem samy o sobě, který už snad chutnější nemůže být.

1000 dobrých důvodů pro skleničku vína

Více než 1000 sklepních uliček – nebo vesnic bez komínů, jak se jim lidově říká – se nachází v Dolním Rakousku. Sklepní ulička je ulička lemovaná vinnými sklepy a lisovnami. S délkou 1,6 kilometrů je Hadres v Pulkautal tou nejdelší u nás. Nejkrásnější sklepní uličku lze najít také v nádherném Weinviertelu, a sice v obci Wildendürnbach.

Oblíbené kdysi a dnes

Nejstarší datované sklepy pocházejí ze 17. století. Tenkrát ale ještě nebyly plošně rozšířené, teprve později se začaly rozrůstat sklepy poblíž vinohradů, kdy ale od padesátých let 19. stol. začaly kvůli modernizaci ztrácet svůj původní význam jako výroba a skladování vína. Až zase v dnešní době se sklepní uličky probudily k životu jako místo pro zvláštní příležitosti.

Místo požitku a družnosti

Dnes slouží sklepní uličky pro koštování vína, povídání o víně a při víně a pro různé události a slavnosti. Jsou živé a oblíbené stejně, jako tomu bylo dříve, a spojují rituály a moderní dobu v podobě Heurigen, ochutnávek a lahodných slavností.

Weinviertelské sklepní uličky