DAC: výtečný doušek Dolního Rakouska

Žádný dobrý vinný lístek se už bez nich neobejde: dolnorakouská vína DAC s jejich lahodnou regionální chutí.

Označení „Districtus Austriae Controllatus“ nejlépe odráží charakteristické chuťové tóny regionu. Ocenění, které získají jen zcela výjimečná vína. Není tedy divu, že pepřově kořeněné Veltlínské zelené z Weinviertelu bylo 1. vínem s označením DAC v Rakousku.

Pepřové tóny ve skle

Weinviertel, líheň vynikajících vín, zaplnil v roce 2003 regály s prvním DAC Rakouska. S kořenitým nádechem po ovoci a pepřovými tóny Veltlínského zeleného si tento region díky specifickému aroma vycházejícímu z dané oblasti a odrůdy vytvořil lahodný poklad.

Kontrolovaná kvalita

Districtus Austriae Controllatus – pouze vína kontrolovaného rakouského původu, jež se vyznačují chutí typickou pro daný region a obstojí před degustační komisí, smějí nést značku „DAC“. Značka kvality, jež vinaře povýší do šlechtického stavu a požitkářům dá jistotu, že ve své skleničce mají dolnorakouské víno originální certifikace. Domovem ušlechtilého moku z ruční sklizně (patří sem mimochodem i odrůda Ryzlink rýnský) jsou podoblasti Kremstal, Kamptal a Traisental. 

Další vína s označením DAC v Dolním Rakousku

Pozici vlajkové lodi na Dunaji si kromě Veltlínského zeleného vydobyl také Ryzlink rýnský. Typické znaky těchto obou odrůd révy vinné se odrážejí ve vínech s označením Kremstal DAC a Traisental DAC. Vulkanické půdy v údolí Kamptal rozprostírajícího se severně od Dunaje propůjčují nezaměnitelný charakter Veltlínskému zelenému a Ryzlinku rýnskému, které nesou označení Kamptal DAC