Divočina Dürrenstein-Lassingtal

Divoký klenot v alpské oblasti Mostviertel.

Nejčistší místo v Rakousku: Dürrenstein-Lassingtalská divočina ukrývá největší les v alpském oblouku a od roku 2017 je zapsána na seznamu světového dědictví UNESCO.

Za zrodem přírodního skvostu na úpatí 1878 metrů vysokého Dürrensteinu stál konflikt. Kartuziánští mniši z Gamingu po staletí bojovali s benediktiny z opatství Admont o vlastnictví části lesa. Tento sporný kus lesa zůstal neudržovaný, dokud jej v roce 1875 nezískal Albert Rothschild ze slavné bankéřské dynastie a neponechal jej nedotčený. Nový majitel byl nejen nejbohatším mužem v Evropě, ale také nadšeným botanikem a fotografem - a nedotčený les byl zřejmě ideálním zdrojem rozmanitých studijních témat a obrazových motivů.

12 000 let nedotčené

Po dalších šťastných náhodách a příznivých okolnostech je dnes Rothwaldský les, pojmenovaný po bankéřské rodině, nejen největším lesem v alpském oblouku, ale také srdcem dürrensteinsko-lasingtalské divočiny. Chráněná oblast má rozlohu 3 500 hektarů, z toho asi 400 hektarů lesa nevidělo sekeru ani pilu od poslední doby ledové, tedy 12 000 let, a lidé se zde také objevují jen zřídka. To jsou samozřejmě ideální podmínky pro vzácné obyvatele lesa, jako jsou tetřev hlušec, datel bělohlavý a občas i rys ostrovid. O něco dále, blíže k vrcholu, se jako doma cítí vysokohorští živočichové, jako je mloka horská, salamandra černá, zmije obecná a orel skalní.

Památka světového dědictví UNESCO od roku 2017

V lese dosahují stromy maximálního přirozeného věku: smrky a jedle až 600 let, buky až 450 let. Mezi dlouhověkými tisy a jedlemi se vyskytují i skutečné "stařečky", jejichž stáří se pohybuje kolem 1 000 let. Obrovské množství mrtvého dřeva poskytuje příznivé podmínky pro nespočet druhů hub, mechů, lišejníků a brouků. A aby tomu tak zůstalo, spadá celá oblast divočiny - mimochodem zatím jediná v Rakousku - do nejpřísnější kategorie ochrany podle IUCN (Mezinárodní unie pro ochranu přírody a přírodních zdrojů). Od roku 2017 je přibližně 50 % území divočiny také součástí světového přírodního dědictví UNESCO "Staré bukové lesy a bučiny Karpat a dalších oblastí Evropy". Divočina se tak v tomto ohledu vyrovná Grand Canyonu, Galapágám, Dolomitům nebo Velké korálové bariéře.

Jedinečné: poznejte evropský les

I přes přísná ochranná opatření připravila Správa chráněné krajinné oblasti Dürrenstein pestrý program výletů od pozorování ptáků, studia motýlů a procházek za květinami až po "netopýří noc" a výlety pro děti. Registrace je povinná! Při putování po několika stezkách, jako je Soví stezka nebo Rašelinová stezka, můžete objevovat divočinu Dürrenstein bez průvodce. Pokud chcete zažít divočinu v koncentrované podobě, nezapomeňte navštívit návštěvnické centrum "Haus der Wildnis" (Dům divočiny) v Lunz am See, které díky moderní technice nabízí možnost zažít les velmi realisticky a vzrušujícím způsobem.