Bikerský ráj na Anningeru

Ať na horském kole nebo pěšky – masiv Anninger s několika vrcholy je možné prozkoumat nejrůznějšími způsoby i včetně jeho okolí.

Anninger se svými čtyřmi vrcholy je oblíbený nejen díky mnoha snadným stoupáním a ferratami: zdejší bikepark Mountainbike-Area láká na různé traily všech stupňů obtížnosti.

Nejlehčí MTB trasa masivu Anninger se nazývá Anninger-Uphill Trail. Výšlap nahoru nabízí zároveň hned dvě možnosti k posezení a posilnění: Waldrast Krauste Linde servíruje skvělé domácí pokrmy jako maso na křenu nebo guláš, různé polévky a moučníky. Rovněž domácí stravu nabízí již od dob své existence od roku 1877 chata Anninger Schutzhaus patřící spolku Naturfreunde v Mödlingu. Zmíněná horská chata je navíc dobře dostupná z obce Gaaden po čtyřkilometrovém trailu Gaadener-Uphilltrail – dolů a zpět do Gaadenu se pak sjíždí po tři kilometry dlouhém trailu Buchtal-Trail. Jako alternativa vede po Alte Rodelbahn (Stará sáňkařská dráha) lehká a krásná trasa dolů k hostinci Waldrast Krauste Linde. Pokročilí mountenbikeři mohou zamířit na středně těžký nebo těžký Kiental-Trail  – u stěny Steinwand pak následuje sjezd dolů směrem na Vorderer Otter.

Přes Anninger dále

Ale nejen masiv Anninger tady čeká s výzvami v podobě bikerských trailů. Severně od čtyř vrcholů Anningeru leží v nadmořské výšce 494 metrů malý kopeček s názvem Kleiner Anniger, na němž stojí chrám husarů – historický památník byl postaven v roce 1813 na počest husarů padlých v bitvě u Aspern. Od památníku máte možnost vyrazit dolů po dvou trailech -  středně těžkém a těžkém Husarentempel-Trail. Spektakulárními výhledy až do Vídně vás navíc obdaruje středně těžká trasa Parapluie-Strecke po stepi Perchtoldsdorfer Heide, zatímco trasa Thallern-Strecke v délce 40 kilometrů prochází známými vinařskými obcemi Gumpoldskirchen, Thallern a Pfaffstätten.

Cyklistika s požitkem

Především na trase Thallern-Strecke logicky vyvstává spousta neodolatelných příležitostí oddat se požitku spojeným s vínem. Perfektně se tak třeba dá zkombinovat návštěva klášterního hostince Klostergasthaus Thallern s místní oblastní vinotékou – ta se nachází přímo v centru druhého nejstaršího vinařství Rakouska. V obci Pfaffstätten se zase Reb Lounge postará během teplých letních večerů s výhledem na Anninger o toskánskou atmosféru v ryzí podobě, zatímco v Gumpoldskirchenu boduje svým útulným prostředí nostalgický vinný šenk Nostalgieheurige ve starém měšťanském domě z 16. století. Dalším tipem na občerstvení je Heurige Spätrot včetně slowfood pokrmů a bioproduktů a rovněž možnosti nakoupit si ve zdejším krámku něco dobrého s sebou domů.  Dále se pro oddechovou pauzu nabízí Meierei Gaaden se sluneční terasou, zahrádkou a loukou na piknik. Zařízení se značkou Bett & Bike jako třeba Hotel Turmhof v Gumpoldskirchenu, Hotel Restaurant Höldrichsmühle v Hinterbrühlu bei Wien a At the Park Hotel v Badenu zajistí potřebný komfort ve věci přenocování – s kolem i bez něj.

Úleva pro lýtka

Pokud by kolo začalo vypovídat službu, jsou tady pro každý případ k dispozici dvě excelentní profesní cykloprodejny, a sice Wienerwald Biker-Shop v Mödlingu a Cycle Factory Baden. Pokud by se jednalo o vážnější závadu na kole nebo na těle, nabízí Baden navíc široké volnočasové možnosti. Například Muzeum Arnulfa Reinera, dříve ženské lázně, dnes adresa, na které poznáte tvorbu badenského malíře. Anebo římské lázně v Badenu, v kterých se na ploše 3.500 m²  snoubí lázeňská tradice s moderním wellness zážitkem, a dále Congress Casino Baden.