Ochutnávka vinařského podzimu

Za odvedenou práci, výlet na kole nebo pěší túru je potřeba se náležitě odměnit: tradiční slavnosti vína, staré lidové zvyky a první košty.

Nejkrásnější roční období pro požitkáře je to páté: dolnorakouský vinařský podzim. V celém kraji ožívá kultura vína za doprovodu starých zvyků, okouzlujících slavností, prohlídek a ochutnávek ve vinohradech.

Roční období plné požitků

Svěží a vlhký vzduch po ránu, který kolem poledne prohřeje slunce svými paprsky. Vinohrady zbarvené do zářivě žlutých a sytě červených barev. Všude je vidět, cítit a vnímat, jak si pozdní léto podmaňuje Dolní Rakousko. Toto období se s oblibou nazývá také „vinařský podzim“, protože v těchto týdnech se víno nejenom sklízí a lisuje, ale především oslavuje.

Rozmanitá chuť vinařského podzimu

Vinařský podzim vyjádřený jedním jmenovatelem znamená: požitek z vína ve spojení se starými tradicemi, kulinářským potěšením a podzimní krajinou. Příležitosti k ochutnávce vína se nabízí spousta:

  • Slavnosti sklepních uliček lákají do romantických míst, v kterých má víno v Dolním Rakousku svůj domov.
  • Burčákové slavnosti vítají první posly vína. („Sturm“ – čili burčák je mošt vylisovaný z bílých nebo červených hroznů, který právě začal kvasit.)
  • Křty vína a dožínky a vinobraní jsou oživením starých zvyků.
  • Procházky a cyklistické vyjížďky mezi vinicemi spojují požitek s pohybem.

Akce vinařského podzimu