Zimní les, © Niederösterreich Werbung

Pocta dolnorakouským stromům

Pobyt na čerstvém vzduchu uprostřed vysokých, malých, silných a tenkých, rovně vzrostlých a sukovitých dřevěných společníků rozjasní vaši mysl.

Jakmile se vydáme do přírody, instinktivně cítíme: les nám dělá dobře! Už jenom rozmanité smyslové vjemy a vůně jehličí má blahodárný vliv na tělo a duši. Je proto nejvyšší čas zanechat všední den na okraji lesa a oddat se všemi smysly „lesnímu světu wellness“.

Kořeny a tvůrčí síla

Mystická energetická místa v severní části Dolního Rakouska, panenská lužní krajina jižně od Dunaje a hustě zalesněné vrcholy přímo před branami miliónového města: Lesy Dolního Rakouska jsou nejenom přírodními klimatickými lázněmi, ale pokrývají více než 40 % celkové plochy kraje – mnohé obce dokonce patří k nejzalesněnějším v Rakousku. Listnaté a jehličnaté stromy jako smrky, jedle, buky, břízy a spousta dalších domácích dřevin se využívají jako dorůstající surovina pro dřevařský a papírenský průmysl a představují zároveň pracoviště myslivců a lesníků. Tím vším je srdce dolnorakouské lesní krajiny v každém ročním období tak životně důležitým a zároveň tvůrčím prvkem pro člověka a zvěř. 

Wellness pro hlavu a nohy

Na základě vědeckých poznatků dnes víme, že pořádná procházka a čas strávený v lese má blahodárný účinek na naše zdraví. A není podstatné, jestli je to udržovaný les s monokulturou anebo les divoký. Britští vědci zjistili, že již jen éterické oleje z vůně jehličnatých stromů (terpeny) a pohled na stromy zklidňují náš nervový systém, zpomalují srdeční tep a snižují krevní tlak. V Japonsku má shinrin-yoku, tedy lesní terapie, tradici a na lékařská doporučení se stala pevnou součástí preventivních zdravotních opatření. S cílem dosáhnout vnitřní pohody a zlepšení imunity se objímají stromy, chodí se naboso po mechu a listí a soustředí se na vědomé nádechy a výdechy. Tyto cenné vědomosti mezitím doputovaly až k nám: To znamená, čím vědoměji budeme prožívat pobyt v lese, tím léčivější účinek bude mít na náš organismus.

Úžasné síly, které účinkují

Stromy nám dopřejí uvolnění, v kterém vnímáme klid a ticho, ale stromy spolu nejrůznějším způsobem skutečně komunikují, jak objevil jeden německý hajný. Sice je u toho nemůžeme vidět ani slyšet, ale možná trochu cítit v podobě vůně. Neboť důležitou součástí jejich poselství vysílaných do vzduchu jsou právě terpeny, které nám dělají dobře. Také pod zemí si stromy mezi svými kořeny vyměňují spoustu malých elektrických impulzů, jimiž si tak vysílají varovné signály jako například při napadení škůdci nebo při velkém horku. Jeden hektar smíšeného lesa profiltruje tunu CO2, čímž pro nás vytváří oázu čerstvého vzduchu a je životně důležitou součástí světového klimatu. Každým hlubokým nádechem na čistém lesním vzduchu tak do sebe dostaneme kyslík přímo od „zdroje“, ze stromu.  Pravidelný pobyt v lese proto není jenom změnou oproti času plnému stresu, ale znamená zdravé zotavení těla a duše.

Žádný hluk a bohatý nejen duchem

Nespočet pohádek z vlastního dětství, pověsti a také různé postavy jako duch stromů, čarodějnice a strašidelné bytosti propůjčují bájnému lesu zcela výjimečnou magickou a přitažlivou sílu. Zima vykouzlila z potůčků a ze sněhu na stromech bizarní ledové šišky a postavičky. Třpytivá námraza zdobí ledovými květy odkvetlé louky a holé listnaté stromy – neskutečná romantika! Pohled nahoru je orámován proplétajícími se větvemi, hustá, jemná sněhová přikrývka pokrývá jedličky jako cukrová dekorace a lesní půda vypadá jako nebeské moře mraků. Takto vypadá zimní říše divů, kterou ztělesňují „zelené plíce“ Dolního Rakouska.

Zdroj kreativity s lesním safari

Přírodní materiály, s kterými lze realizovat zajímavé tvůrčí nápady, potěší malé i velké návštěvníky lesa.

Tip z redakce: vytvořte si z malých větviček pohyblivou plastiku a nalezené přírodní materiály jako šišky, kamínky, žaludy, lišejník, kousky kůry nebo suché listy navažte na tenkou nit. Lze libovolně doplňovat a vytváří krásnou podívanou na „poklady lesa“.

Příroda se přiblíží ještě o kousek blíže, když se ve sněhu zviditelní otisky tlapek a kopyt lesních obyvatel. Pokud se budeme chovat opravdu tiše, možná se nám podaří pozorovat při krmení lesní zvířata, která zrovna neulehla k zimnímu spánku: srnky, sojky, sýkorky, datli nebo sem tam kolem proběhne i zajíc. Někde možná rozhrabala zamrzlou půdu rodina divočáků, když hledala něco dobrého k snědku. Především poblíž krmelců je během zimního období velká šance spatřit nějakou tu zvěř. Takovou podívanou nevysílá žádný televizní program světa

Důležité: Při pozorování lesní zvěře vždy respektuje životní prostor lesních obyvatel a nechoďte mimo vyznačené trasy, jinak byste mohli zvířata vylekat a zahnat. Psi musí být bezpodmínečně na vodítku!