Traisental

Traisental je se svými 790 ha vinic nejmenší vinařskou oblastí Dolního Rakouska s dlouhou vinařskou tradicí – archeologické nálezy svědčí o zdejším vinohradnictví již v době bronzové.

Nálezy hroznových jader z mladší doby bronzové i relikty z doby římské dokládají, že vinařská tradice Traisentalu má dlouhou historii.

Ve své současné podobě od roku 1995 je ovšem Traisental nejmladší vinařskou oblastí Rakouska – a se 770 ha vinic je také nejmenší v celé zemi. Na Vinařské cestě Traisental je vláda v rukou Veltlínského zeleného. Od ročníku 2006 přichází na trh typické Veltlínské zelené s kořenitými tóny a ovocnou chutí a jadrný Ryzlink rýnský s minerálním buketem pod značkou „Traisental DAC“. Veltlínské zelené DAC a Ryzlink rýnský DAC jsou hlavními zástupci tohoto regionu, paleta odrůd v Traisentalu navíc zahrnuje burgundské odrůdy Rivaner a Zweigeltrebe. Vinná réva roste převážně na malých terasovitých vinicích se suchou, velmi vápenitou, štěrkovou půdou, která vínům propůjčuje nezaměnitelný profil se silnou strukturou a pevnou dochutí.  

Záchytnými body v malých vinařských obcích jsou místní typické vinné šenky, tzv. Buschenschank, s domácí kuchyní z vlastního dvora a zahrady, výlety do historie nabídne obec Traismauer nebo Herzogenburg. Moderní kulturní program nabízí nedaleké krajské hlavní město St. Pölten.

 

Vinařská cesta Traisental