Bild Panoramabild Landeshauptstadt St. Pölten, © Mostviertel Tourismus/ Gabriele Schwarz-König

Zemské hlavní město St. Pölten: od provinčního města po tip insiderů

St. Pölten září v novém lesku – díky gastronomické, podnikatelské a umělecké scéně. Zde „best of“ z hlavního města Dolního Rakouska.

Uklidňující, inovativní, zvědavý: St. Pölten se změnil a nezapomněl při tom na své regionální kořeny. Jaký boom zažívá malá umělecká scéna v dolnorakouském hlavním městě, proč je výlet do města zážitkem a co byste si neměli nechat ujít?

Město k zamilování i k nákupům

30 let po jmenování St. Pöltenu hlavním zemským městem již nepřipomíná téměř nic tehdejší provinční městečko, které se od té doby důkladně vyprofilovalo, a to především díky své živé scéně lokálů, zajímavým obchodům a mladé gastronomii. Nejvíce to pulzuje v srdci města, na pěší zóně. Při procházce pitoreskní pěší zónou zkusíte v prodejně Sonnentor nové kreace bylinkových čajů waldviertelského výrobce bioproduktů anebo vklouznete do známých barevných bot značky "Waldviertler" v obchodě GEA. Mladý design včetně pikantního „Eintopfu“ a chutných vydatných polévek se servíruje v podniku Supperiör. Mimoto budete neustále žasnout nad nádhernými barokními fasádami a skvěle zachovalými secesními domy, jako je Olbrich-Haus na ulici Kremser Gasse 41. Na přestávku během nákupů doporučujeme lahodnou kávu Felix v kavárnách Emmi nebo Café Pusch, kde můžete ochutnat známé koblihy ze St. Pöltenu „Prandtauerkrapfen“.  Kousek odtud najdete k posezení zahrádku kavárny Café Schubert, vinný bar Café im Palais Wellenstein s vynikajícím výběrem a na předměstí St. Pöltenu v Ratzersdorfu objevíte kulinářský zlatý hřeb dolnorakouského hlavního města: tradiční restauraci Gaststätte Figl s kreativně inovativní regionální kuchyní (to musíte zkusit!).

Zelené hlavní město Dolního Rakouska

Čilá scéna místních tržnic a trhů svědčí o tom, jak je město St. Pölten hluboce propojené se svým okolím. Vždy ve čtvrtek a v sobotu se nakupuje na trhu na náměstí Domplatz, v pátek na tržnici Josefsmarkt. Místní producenti a farmáři tady nabízejí své produkty „ze dvora“: med, sýry a uzeniny stejně jako čerstvé květiny, sazenice a chutná zelenina z regionu zdobí jednotlivý stánky. Také nádherná rekreační zóna uprostřed města kolem jezera Ratzersdorfer See je plná zeleně. Užívat si můžete skvělého koupání a najdete zde dostatek místa a možností pro sportování a navíc výborné napojení na dolnorakouskou síť cyklostezek (Traisentalská cyklostezka); na odpočinkové terase restaurace Seedose se scházejí obyvatelé St. Pöltenu na své podvečerní „jedno“ nebo na střik.

Tam, kde se noc promění v den.

Umějí místní také slavit? „Jaaa“, zní z početných lokálů a hudebních kaváren! Malé umělecké scény zažívají v dolnorakouském hlavním městě boom: navštěvují se koncerty a kabarety na scéně Bühne im Hof, filmoví fanoušci se těší z jedné z nejlepších programových nabídek v kině Cinema Paradiso. A do hudební kavárny Egon se chodí kvůli úžasným koncertům. Ideální kombinaci jídla, pití a kultury najdete mimochodem také v novém podniku Vinzenz Pauli, kde jsou na programu čtení, koncerty a zábavná dětská odpoledne. A v neposlední řadě: zemské divadlo Landestheater a koncertní síň Festspielhaus jsou již celé roky zárukou nejlepší zábavy té nejvyšší kvality. A kdo hodně slaví a užívá si života, ten potřebuje také vydatný spánek. Proto náš tip: D&C City Hotel s wellness, restaurací oceněnou kuchařskými čepicemi a s vlastní zahrádkou ve vnitřním dvoře, pouhé dvě minuty pěšky od barokního starého města.