Dunajská cyklostezka, 8. etapa, jižní břeh: Petronell - Bratislava

Top Cyklistická stezka z Petronell-Carnuntum na Bratislava

To view this content, you need to accept our Cookies. Change Cookie Settings
Celá obrazovka
Výškový profil

26,26 km Délka

Údaje o trase
  • Obtížnost: lehká
  • Trasa: 26,26 km
  • Výstup: 139 Hm
  • Sestup: 177 Hm
  • Délka: 2:05 h
  • Nejnižší bod: 135 m
  • Nejvyšší bod: 182 m
Vlastnosti
  • etapová trasa
  • možnost občerstvení
  • kultura / historie

Detaily pro: Dunajská cyklostezka, 8. etapa, jižní břeh: Petronell - Bratislava

Krátký popis

O starých Římanech a moderních restauracích

Poslední a koneční etapa Dunajské cyklostezky vede od Petronellu do Bratislavy

Při jižním břehu, vede stezka přes Hainburg, s jeho dobře zachovanou ruinou, při prvních výběžku Karpat přes rakousko-slovenskou hranici až po slovenské hlavní město.

Popis

Fanoušci středověku se v obci Petronell nechávají okouzlit kaplí Jana Křtitele, jejíž románská rotunda pochází z dob templářů. Krátká návštěva římského městečka Carnuntum pomůže jeho návštěvníkům živě procítit antické časy. Celosvětově jedinečným způsobem zde byly zrekonstruovány nejpodstatnější architektonické typy římských městských čtvrtí v historickém kontextu - měšťanský dům, veřejné lázně a nádherná městská vila s nábytkem, podlahovým vytápěním a stále funkčními kamny.

 

Se starými Římany se můžete setkat i v lázeňském městě Bad Deutsch-Altenburg. Avšak nejen v muzeu Carnuntinum, které se svými starořímskými sochami a reliéfy, mozaikami a mincemi, zbraněmi a ozdobami představuje jádro archeologického parku Carnuntum, ale i v lázních Carnuntum, ve kterých si lidé již od antických dob léčí revma.

 

Blízkému městu Hainburg dávají středověký ráz nejen jeho staré městské brány - Vídeňská brána, Maďarská brána a Rybářská brána, ale i rozsáhlá zřícenina hradu. Vedle zámeckého vrchu (Schlossberg) dominuje městu i Hundsheimerský vrch a kopec Braunsberg, které dotvářejí celkový obraz terénu. Posledně jmenovaný nabízí také vynikající výhled na Dunaj, na Děvínskou Kobylu, která leží již na Slovensku a na hrad Děvín, jakož i na nedalekou Bratislavu, do jejíhož předměstí dorazíte již krátce za hranicí u obce Wolfsthal.

 

Slovenské hlavní město vám nabídne v rámci dozvuků vaší cyklotúry množství pamětihodností: například hrad se čtyřmi věžičkami, který je také poznávacím znakem města. Nebo Slovenské národní divadlo, staré město s promenádou na Hviezdoslavově náměstí nebo Nový most, na jehož mostních pilířích je postavena futuristicky laděná restaurace (UFO), ze které je skvělý výhled do celého okolí.

Výchozí bod trasy

Petronell-Carnuntum

Cílový bod trasy

Bratislava

Popis trasy Dunajská cyklostezka, 8. etapa, jižní břeh: Petronell - Bratislava

Petronell - Bad Deutsch-Altenburg - Hainburg - Bratislava

 

Popis trasy:

Svou cyklotúru začnete v obci Petronell a nejprve pojedete po hlavní silnici směrem na východ, dokud na konci obce neodbočíte na ulici Solafeldgasse. Na jejím konci budete pokračovat dál směrem na východ, dokud nedorazíte do obce Bad Deutsch-Altenburg, jejíž kamenolom uvidíte už z velké dálky. Pokud budete mít dostatek času, můžete své unavené nohy zregenerovat v místních lázních. Bad Deutsch-Altenburg má nejsilnější jodo-sírové prameny Evropy.

 

V obci Bad Deutsch-Altenburg se vydejte směrem ke břehu Dunaje a přejeďte podjezdem pod silnicí B49. Za chvíli dorazíte do Hainburgu. Zde si udělejte přestávku a navštivte starý, ale velmi dobře zachovalý areál hradu. Když se vrátíte na cestu, rozloučíte se s břehem Dunaje, který znovu spatříte až v Bratislavě. Pojedete vedle železničních kolejí a následně   krátký kousek po Děvínské ulici (Thebner Straße), ze které u první možné příležitosti odbočte doprava. Tak se dostanete na cestu B9, na jejíž severní straně je cyklostezka, po které budete pokračovat dál.

 

Krátce před hranicí se hlavní silnice a cyklostezka od sebe oddělují. Po táhlé, nejprve levotočivé a pak pravotočivé zatáčce pojedete podél nábřežní promenády v Bratislavě a během posledních metrů této etapy si budete užívat pohled na Dunaj, Bratislavský hrad a na Dóm sv. Martina.

Příjezd

Ve Vídni sjedete z cesty A9 výjezdem 19-Fischamend a pokračujete po silnici B9 až k obci Petronell.

Parkování

Parkoviště u nádraží Petronell.

Ze zastávky Wien Mitte-Landstraße autobusem nebo vlakem do obce Petronell.

Další informace/odkazy

Verantwortlicher für den Inhalt dieser Tour
Donau Niederösterreich Tourismus GmbH
Letzte Aktualisierung: 11.04.2024

Další prohlídky kolem výchozího bodu