Objevitelská trasa − propojení Neziderského jezera a Dunaje

Rodinná cykloturistika z Neusiedl am See

Celá obrazovka
Výškový profil

90,11 km Délka

Údaje o trase
 • Obtížnost: lehká
 • Trasa: 90,11 km
 • Výstup: 221 Hm
 • Sestup: 221 Hm
 • Délka: 7:00 h
 • Nejnižší bod: 118 m
 • Nejvyšší bod: 224 m
Vlastnosti
 • okružní trasa
 • etapová trasa
 • možnost občerstvení
 • kultura / historie

Detaily pro: Objevitelská trasa − propojení Neziderského jezera a Dunaje

Krátký popis

Heslem Objevitelské trasy dlouhé přibližně 97 km je „vítr, víno a voda“. Trasa vede podél břehů Neziderského jezera lemovaných rákosovým porostem k dunajským nivám, mezi vinicemi a idylickými viničními tratěmi, kolem historických míst a moderních větrných elektráren. Objevitelská trasa propojuje Burgenlandsko a Dolní Rakousy, síť cyklostezek kolem Neziderského jezera s Podunajskou cyklostezkou, přírodu s kulturou a technikou.

DŮLEŽITÉ: V současné době jsou z důvodu výstavby větrných elektráren v obcích Scharndorf, Petronell-Carnuntum a Rohrau objížďky. Dbejte proto na vlastní bezpečnost a sledujte informační tabule v místě!

Popis

„Objevitelská trasa – propojení Neziderského jezera a Dunaje“ je společným projektem Burgenlandska a Dolních Rakous. Návštěvníci mají památky nacházející se v obou spolkových zemích jako na dlani a mohou si tak vychutnat přírodní krásy i kulturní zážitky. Trasu tvoří okruh Neusiedl am See – Parndorf – Neudorf bei Parndorf – Gattendorf – Pama – Kittsee – Berg – Edelstal – Prellenkirchen – Petronell-Carnuntum – Rohrau – Gerhaus – Pachfurth – Bruck an der Leitha – Bruckneudorf - Parndorf – Neusiedl am See.

Voda je stálým průvodcem na Objevitelské trase, která začíná v Neusiedlu am See. Region Neziderské jezero je na seznamu světového dědictví UNESCO a jeho součástí je národní park Neusiedler See-Seewinkel. Cesta dále vede po širých polích Parndorfské plošiny přes Kittsee a Berg do obce Edelstal. Zde vyvěrá pramen přírodní minerální vody, která je známá pod názvem Římský pramen.

Vítr - Vliv moderní techniky na ráz rovinaté krajiny je patrný již při jízdě z Neusiedlu směrem na Parndorf, kde se rozprostírá obrovský větrný park. Další informace k tomuto tématu nabízí informační centrum zaměřené na větrnou energii v Prellenkirchenu, kde se návštěvníci po předchozí rezervaci dozvědí vše na téma vítr a energie.

Z Prellenkirchenu vede trasa do Petronellu. Návštěvníci si zde mohou vychutnat krásu působivé přírodní krajiny dunajských niv.

A nechybí ani historické objevy. V Petronellu se probouzí k novému životu římská historie v archeologickém parku Carnuntum. Kromě toho čeká na trase na návštěvníky nespočet historických skvostů – například zámek Rohrau, středověké centrum v Brucku an der Leitha nebo římská venkovská vila u Bruckneudorfu. Odtud vede okruh přes Parndorf zpátky do Neusiedlu.

Víno: Od vody není daleko k vínu. Příjemnou trasu lemují vinotéky, vinné šenky s mladým vínem a vinné sklípky, které zvou návštěvníky k ochutnávce slavných vín z vinařské oblasti Carnuntum a oblasti kolem Neziderského jezera. Cestu zpříjemňují nesčetné možnosti občerstvení s kulinářskými specialitami.

Výchozí bod trasy

Neusiedl am See

Cílový bod trasy

Neusiedl am See

Popis trasy Objevitelská trasa − propojení Neziderského jezera a Dunaje

Trasu lze absolvovat také po jednotlivých úsecích: úsek A vede z Neusiedlu am See do Brucku an der Leitha (délka: 17,9 km)

-    Bruck an der Leitha − Petronell-Carnuntum (délka: 17,5 km). Délka: 35,4 km

Úsek B:  z Petronellu do Kittsee, délka: 23,3 km

Úsek C: z Neusiedlu do Kittsee, délka: 38,1 km

Příjezd

Z Rakouska:

·     dálnice A4 (exit Bruck, exit Neusiedl)

·     dálnice A6 (exit Kittsee)

Ze Slovenska:

·     dálnice D1 – D2 – A6: sjezd na Kittsee

dálnice D1 – D2 – A6 – A4: sjezd na Bruck, Neusiedl

·     dálnice A4 (exit Bruck, exit Neusiedl)

·     dálnice A6 (exit Kittsee)

Z Maďarska:

·     dálnice M1 − A4 (sjezd na Bruck, Neusiedl)

·     dálnice M1 – A4 – A6 (sjezd na Kittsee)

Parkování

Wenn Sie mit dem Auto anreisen und in Neusiedl am See starten möchten können Sie dort am Hauptpbahnhof parken. Nur wenige 100 Meter entfernt befindet sich der Einstieg in die Entdecker-Tour. Sie können jedoch auch in jedem anderem Ort rund starten und auch parken - am Besten kontaktieren Sie in diesem Fall das jeweilige Tourismusbüro.

Anreise mit der Bahn:

Der Neusiedler See ist mit der Bahn einfach & komfortabel erreichbar. Egal ob Sie aus der Schweiz, Deutschland, dem Westen oder Süden Österreichs anreisen: Sie können ganz entspannt am Hauptbahnhof Wien umsteigen. Die Regionalzüge der ÖBB bringen Sie in nur knapp 40 Minuten zum Bahnhof Neusiedl am See, wo auch in wenigen hundert Metern die Entdecker-Tour startet. In den meisten Zügen ist die Fahrradmitnahme möglich: Im Railjet und im EC/IC sowie in den Nightjets ist eine Reservierung für Ihr Fahrrad unbedingt notwendig. In den Regionalzügen wird Ihr Fahrrad ohne Reservierung nach Verfügbarkeit der vorhandenen Fahrradstellplätze mitgenommen.

Fahrplanauskunft: ÖBB

 

Další informace/odkazy

Neusiedler See Tourismus

Obere Hauptstraße 24
A-7100 Neusiedl am See

Tel. +43(0)2167/8600
Fax. +43(0)2167/8600-20
E-Mail: info@neusiedlersee.com

Bezpečnostní informace

ÖSTERREICH

In Österreich gilt Fahrradhelmpflicht für Kinder bis 12 Jahre. Warnwesten besonders in der Dämmerung, Dunkelheit oder bei schlechter Sicht sind nicht Pflicht, aber sicher von Vorteil.

 

UNGARN

Keine Fahrradhelmpflicht. Warnwestenpflicht in der Dämmerung, bei Dunkelheit oder schlechter Sicht.

 

SLOWAKEI

Fahrradhelmpflicht und Warnwestenpflicht.

 

REISEDOKUMENTE

Gültiger Personalausweis oder Reisepass ist Pflicht!

Doporučené mapy

In jedem Tourismusbüro erhalten Sie gegen ein kleines Entgelt die Radkarte "Raderlebnis Neusiedler See" mit allen Radwegen in der Region.

Tip autora

365 Tage Pannonische Vielfalt inklusive - mit der Neusiedler See Card!!

Alle Infos dazu: Neusiedler See Card

 

Další prohlídky kolem výchozího bodu