Vánoční trhy v příjemné atmosféře

Letos mě ne méně než tři vánoční trhy v Dolním Rakousku obdarují svou kouzelnou atmosférou, nezapomenutelnými okamžiky a obrovskou dávkou radostného očekávání Vánoc.

Blikající světýlka, zvuky Vánoc, kulinářské speciality a idylická místa - na vánočních trzích v Dolním Rakousku si můžete advent užít v obzvlášť příjemné atmosféře. Radostné očekávání svátků si letos zkrátím tím nejkrásnějším způsobem na třech vánočních trzích.

Prosinec - Někteří lidé se na Vánoce naladí s prvním sněhem nebo vůní vánočního cukroví. Pro mě je to hojnost světel a sváteční výzdoby, která dělá advent tak kouzelným. Zvuky vánočních koled, vůně pražených mandlí a svařeného vína - prostě návštěva vánočních trhů. Vánoční trhy jsou pro mě předzvěstí Vánoc, okouzlují mě svou zvláštní atmosférou a umocňují mou radost z nadcházejících svátků. Nabídka vánočních trhů v Dolním Rakousku je obrovská, takže se určitě nebudete nudit. V nejbližší době navštívím tři trhy.

Jinak se jmenuji Claudia, jsem z Dolních Rakous a ráda cestuji po své vlasti. Stále objevuji nová a úžasná místa, jako například tyto tři vánoční trhy, o kterých píšu i na svém cestovatelském blogu freets.

První sváteční vánoční trh na zámku Schloss Hof

Mé kroky směřují nejprve na vánoční trh na zámku Schloss Hof. Přesně v prvním adventním týdnu se budu s rodinou procházet rozlehlým zámeckým areálem. Barokní zámek a okolní panství září sváteční nádherou a na zatažené obloze se třpytí první světýlka. Stánky nabízejí regionální výrobky a vzduchem se line vůně koláčků, mandlí a včelího vosku. Pomalu prozkoumáváme celý trh a obdivujeme mnoho detailů, mimo jiné obrovský adventní věnec, třpytivé sněhové vločky na stromech, louskáčky a šaty ze žinylky. Během výstavy zvířat navštívíme kozy, oslíky nebo ovečky a budeme je hýčkat vytrvalým hlazením.

Přitom si určitě nenecháme ujít prohlídku zámku. Ve slavnostním sále objevíme obrovský vánoční strom zdobený perníčky a na vánoční výstavě se dozvíme více o zvycích předvánočního období. Až se vrátíme na svátečně vyzdobené nádvoří, bude už tma. Nad našimi hlavami se budou třpytit světýlka jako druhá hvězdná obloha a dechovka zahraje vánoční koledy. Poslechneme si okouzlující hudbu a pak naposledy obejdeme stánky. Až se úplně setmí, mnohá světla zazáří ještě jasněji.

Okouzlující jednoduchost na adventním setkání v Hadresse

Adventní setkání v Hadresu dokazuje, že advent nemusí být vždy jen samé pozlátko. Od první chvíle mě okouzlila jednoduchost a příjemná atmosféra této vinařské uličky. Malá okénka lisoven jsou vyzdobena klestím a svíčkami a před nimi stojí slavnostní stoly obložené vínem a dobrotami. Otevřené dveře vás zavedou buď do uměleckých dílen, nebo do útulných posezení.

V sychravém a chladném počasí se procházím sklepní uličkou v Hadresu a nechávám se unášet předvánoční atmosférou. Užívám si kouzlo lisoven, tematické výzdoby, vánočních koled a vůní, které se vznášejí ve vzduchu. Znovu a znovu mě láká zastavit se a ochutnat pečené prasátko, vařené pivo, uzené nebo jiné pochoutky. Celkově na mě z tohoto místa dýchá určitý klid a útulnost. Není tu tlačenice, nikdo nespěchá a i majitelé stánků si s vámi rádi popovídají. Jeden z nich mi s mrknutím oka vypráví o "zákazu kýče", díky němuž místní vánoční trh v podvečer působí opravdu jedinečně, a i když jsem byl vlastně nadšený už ve dne, musím mu dát za pravdu: když se setmí, je to tu ještě lepší. Po setmění se ulička s vínem koupe v oranžové záři bezpočtu svíček, loučí a ohnivých košů, které se stávají jediným zdrojem světla (elektrické světlo je kromě lisů zakázáno), zatímco domy se pomalu noří do tmy. Spokojeně postávám u ohnivého koše, usrkávám uvařené pivo (zní to divně, ale je vynikající) a sleduji, jak jiskry odletují do temné noci.

Záplava světýlek v zahradách: advent v Kittenberských zážitkových zahradách

Slavnostní zakončení adventu na vánočním trhu v Kittenberských zážitkových zahradách. Pomalu procházím zahradami s vánoční tematikou a zahrada za zahradou mě překvapují a okouzlují světýlka a nápaditá výzdoba. Zahrady zkrášlují ozdobené vánoční stromky, světelný tunel, plovoucí hvězdy, vánoční koule, ohnivé koše a mnoho dalšího. Přirozenou, ale neodolatelnou kulisu tvoří místní zimní příroda - suché keře, vysoká tráva, holé padlé stromy a částečně zamrzlé rybníky.

Nadšeně procházím výstavními zahradami a znovu a znovu objevuji nové detaily. Nechávám sváteční přání na obloze s přáními, sleduji vodní show na rybníce, počítám zapálené svíčky na adventním věnci (už tři) a vychutnávám si pečené kaštany a horký punč. Když se zahřívám u rustikálních kamen, z oblohy tiše padají sněhové vločky, a i když jich není mnoho, je to nepopsatelně krásný okamžik. Když se setmí a začne představení na jevišti, stáhnu se do tichých, osvětlených zahrad a znovu objevím tisíce světel. Ještě týden a budou Vánoce, pomyslím si spokojeně, než se vydám domů.

Dobrý den, to jsem já...

nadšenkyně do cestování, turistiky a fotografování, máma dvou dívek, gurmánka a milovnice umění a přírody z jižní části Dolního Rakouska. Na mém blogu freets od roku 2015 spojuji velkou část svých vášní a pravidelně se dělím o své malé i velké objevy.

Tři otázky pro Claudiu z blogu freets

#Zimní láska pro mě znamená… ...všechny předvánoční tradice, čas strávený s rodinou a první sníh, ať už doma nebo na nejbližším kopci.
Toto u mě MUSÍ být každý advent Procházky vánočně osvětlenými městy a ulicemi, poslech vánočních koled všude kolem, pečení vánočního pečiva a pojídání pečených kaštanů.
Co mě v zimě hřeje při srdci Nadšení mých dětí, když každý den otevírají další okénko adventního kalendáře, a všudypřítomná vánoční výzdoba.