Carnuntum

Nejjižnější dolnorakouská vinařská oblast oslňuje pestrostí a tradicí a zároveň téměř městským životním stylem – vždyť císařské město Vídeň je odtud jen coby kamenem dohodil!

Vinařská oblast Carnuntum se rozkládá východně od Vídně až k hranicím se Slovenskem. Kamenité, těžké půdy s jílem a spraší, pískem a štěrkem vytvářejí skvělé podmínky především pro červená vína.

Hlavními odrůdami jsou místní Zweigeltrebe a Frankovka následované mezinárodními přistěhovalci, jako jsou Cabernet  Sauvignon a Merlot. Ale rovněž bílá vína nezaostávají nijak v pozadí, speciálně Veltlínské zelené a burgundské odrůdy, ale také tradiční krajové směsi několika odrůd, tzv. Gemischter Satz, vyznačující se typickou strukturou a sílou. Jako „Rubin Carnuntum“ se symbolem Pohanské brány podporují zdejší typická červená vína, především Zweigeltrebe, Frankovka a Svatovavřinecké identitu oblasti utvářenou pyšnou gardou vinařských osobností.

Kulturními charakteristickými znaky regionu jsou nádherně revitalizované zámky Moravského pole (Marchfeld), archeologický park Carnuntum a národní park Dunajské luhy (Donauauen). Vinařské obce jako Göttlesbrunn, Höflein nebo Prellenkirchen, známé také díky početným útulným vinným šenkům, tzv. Heuriger, přitahovaly odjakživa výletníky a hosty, především z nedaleké Vídně.  

 

Vinařská cesta Carnuntum